img

Zimowa motochemia

Zima raczej nie powinna zaskakiwać drogowców, ponieważ powinni orientować się w prognozie pogody i szybko reagować na wydarzenia na drogach. Zima zdecydowanie częściej powoduje problemy dla kierowców. Wystarczy tylko niewielka kwota i przemyślane zakupy by unikać problemów.

Płyny na zimę

Absolutną podstawą będzie oczywiście kupno płynu do spryskiwaczy dobrego jakościowo. Przede wszystkim należy spisać na opis płynu. Jeśli będzie tam oznaczenie do minus pięciu to na przymrozkach sobie poradzić, ale może przy większych mrozach już nie będzie odpowiedni. Dobrym wyjściem będzie sięgnięcie po taki płyn, który będzie miał oznaczenie do -20 stopni C. W większości przypadków powinien dać sobie w naszym kraju z usuwaniem brudu. Raczej nie kupujmy płynów za kilka złotych. Wyprodukowanie dobrego płynu w takiej niskiej cenie jest niemożliwe. Jednak z drugiej strony nie można trzeba także przepłacać za takie płyny i wydawać 30 czy 40 złotych

Odmrażacz do szyb

Jeśli możemy się spodziewać ostrej zimy albo wyjazdów do miejsc, gdzie będzie taka bardzo niska temperatura można wybrać takie płyny, które mają jeszcze większą tolerancję na temperaturę. Pamiętać należy również o tym, że zbiorniczek z płynem musi być wypełniony jeszcze przed pojawieniem się mrozów. Nie ma nic bardziej irytującego niż zamarzający płyn.

Spryskiwacz do szyb

Nie dość, że rozmrożenie będzie wymagało wstawienia pojazdu do garażu na kilka godzin, a oprócz tego może się popsuć pompka oraz przewody. Warto zimą mieć także odmrażacz do szyb. Najlepiej kupować go w sprayu, ale nie w puszcze ale z pompką ręczną. Zdarza się, że w niskich temperaturach puszka nie będzie odpowiednio pracować.

Butelkę trzymamy w domu nie w bagażnikach. Odmrażać pozwoli szybko pozbyć się warstwy lodu z szyby. W momencie gdy zamarznięta mgła będzie nam całkowicie zalepiać szybę wtedy taki płyn na pewno się przyda. Wiele osób kupuje także specjalne płyny, które pozwalają odmrozić zamki. Lepiej jednak będzie zapobiegać niż leczyć a więc zamek wcześniej dobrze będzie nasmarować odpowiednio. Taki zamek nie powinien zamarzać.

Drzwi i zamki

Natomiast sprej silikonowy to środek, który przyda się w przypadku przymarzania uszczelek. Kiedy po deszczu przychodzi mróz wiele drzwi nie da się również otworzyć bez urywania klamki czy rwania uszczelek na strzępy. Tymczasem puszka spreju będzie gwarantować nam ochronę przed przymarzaniem. Nie kosztuje więcej niż kilkanaście złotych. Jeśli chodzi o takie kwestie jak parowanie szyb w tym okresie to zawsze warto wymienić sobie między innymi filtr kabinowy. Można mieć także specjalny płyn, który przed zaparowaniem szyby będzie chronić. Różnice w cenach są bardzo duże ale na pewno warto w to zainwestować.

Damian Kubik

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również