img

Rodzaje odmrażaczy do szyb

Zamarznięte szyby to zmora kierowców, szczególnie w naszych warunkach klimatycznych. Oczywiście większość z nas stosuje skrobaczki, coraz więcej osób także odmrażacze. Szczególnie te drugie są mało inwazyjne i bezpieczne dla szyb, dlatego można je polecać.

Dlaczego na szybach pojawia się mróz?

Oczywiście będzie to wynikać z warunków atmosferycznych i strefy w jakiej mieszkamy. Zimy są stosunkowo lekkie w naszym kraju, ale jest u nas wiele przejść przez zero a to wiąże się z tym, że drogi są w złym stanie. Na północy zima jest mocniejsza, ale drogi są w lepszym stanie. Działa to tak, że jest tam silny mróz, który raz na dłuższy czas łapie i dlatego drogi nie są niszczone, u nas śnieg i mróz przeplatany jest deszczem a to właśnie droga do pojawienia się pęknięć na asfalcie i dalej dziur. Przy takich temperaturach, gdy jest wilgoć i pojawi się lekki nawet mróz szybko osiądzie on na naszych szybach a więc, tam, gdzie nie chcemy go widzieć.

Rodzaje lodu na aucie

Najłatwiej będzie usunąć szron. To cienka warstwa drobinek lodu. Poddaje się każdej skrobaczce a także płynowi do spryskiwaczy i wycieraczkom, ale tego sposobu nie polecamy. Gdy pojawi się zamarznięty śnieg to jego usunięcie już będzie kłopotliwe, skrobaczka nie będzie mogła sobie z tym łatwo poradzić. Czasami może się stworzyć nawet kilka milimetrów lodu a to już koszmar.

Zamarznięte szyby

Każdy rodzaj lodu, szronu będzie można usuwać poprzez zastosowanie odmrażaczy do szyb. Szron wystarczy spryskać, mocniejszy lód spryskać i odczekać, po krótkim czasie bez większego problemu będzie można to usunąć przez użycie skrobaczki. Najtrudniej będzie to zrobić z czystym lodem wtedy może to dłużej potrwać, ale mimo tego i tak odmrażacz będzie istotnym wsparciem i zdecydowanie ułatwi nam usuwanie lodu.

Z czego składa się odmrażacz?

Odmrażacze mają zróżnicowane składy chemiczne, na ogół zawierają jeden albo kilka rodzajów alkoholu oraz glikol. Dobrze, by w opisie działania znalazła się informacja o tym jak będzie wyglądać skład tego produktu, w ten sposób można zobaczyć czy produkt nam odpowiada. Można również skontrolować czy znajduje się tam środek odtłuszczający szybę to ważne, ponieważ dzięki temu nie będzie się ona mazać. Pamiętajmy, że substancje te są toksyczne i dlatego będzie trzeba również uważać na to, by się ich nie nawdychać. Do odmrażania nie można używać gorącej wody, ponieważ grozi to pęknięciem szyby.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również