img

Wnętrze auta zabytkowego

Naprawy i renowacja samochodów zabytkowych to zwykle wysokie koszty, a często potrzeba i specyficznych materiałów, i wysokich umiejętności specjalistycznych. Mimo to, praca z takimi samochodami jest wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem.

Jest to z całą pewnością drogie hobby, ponieważ będziemy chcieli zawsze wykorzystywać najdroższe kosmetyki, na jakie będzie nas stać. Na szczęście zaletą takich produktów jest znakomita jakość i dobra wydajność. Mała buteleczka dobrego płynu starczy na rok, chociaż kosztuje tyle co roczny zapas innego, mniej wydajnego produktu.

Wnętrze

Starsze wnętrza czyści się dość trudno ze względu na mnogość różnych zakamarków, ostro zakończone końce oraz niezbyt dokładne wykonanie elementów skutkujące słabym dopasowaniem. Jest to urokliwe, ale kłopotliwe. Na początek można zastosować odkurzanie, co nie będzie specjalnie trudne, zwłaszcza z przenośnym odkurzaczem. Małe odkurzacze są też bezpieczniejsze, ponieważ nie będziemy się nimi obijać w samochodzie.

W następnej kolejności trzeba się zająć szybami. Wykorzystywać do nich trzeba łagodne płyny, najlepiej oznaczone jako ekologiczne. Nawet w przypadku tych płynów trzeba jednak uważać, by nie dostały się na inne elementy pojazdu. Dla pewności można go najpierw nanosić na ściereczkę, a potem dopiero na szybę.

Samochód zabytkowy

Każdy kolejny element wnętrza trzeba traktować indywidualnie i dobierać do nich odpowiednie środki. Co więcej, takie środki nanosimy najpierw na szmatkę, a dopiero potem na element. Sonax, Maguire’s, Poorboy’s World – to najpopularniejsze i zarazem polecane marki. Bardzo dobrym pomysłem są też żele, ponieważ nanosi się je w sposób dokładniejszy i nie ma problemu z ich rozpływaniem się po okolicy. Dobry środek pozostawi warstwę ochroną, która ułatwi zabiegi w przyszłości.

Drewno czyścimy w podobny sposób wykorzystując oczywiście środki do drewna. Dobre są środki do czyszczenia delikatnych mebli, jeśli nie mamy środków do drewna samochodowego. Jeśli nasze drewno ma tendencję do stawania się śliskim, użyjmy raczej wody i odrobiny detergentu.

Tapicerka

Do zabytkowej tapicerki należy podchodzić ogólnie tak samo jak do tapicerki współczesnej, ale ze znacznie większą delikatnością. Z czasem skóra staje się delikatniejsza i nie wolno jej w żaden sposób szorować. Trzeba też uważać, by nie jeździć w aucie w ubraniach, które mogą powodować przebarwienia skóry, czyli w ubraniach skórzanych i w jeansach. Wszelkie ostre dodatki, chociażby nawet zamki błyskawiczne mogą doprowadzić do przerwania skóry. Wykorzystywanie impregnatów jest koniecznością.

Natalia Borycka

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również