img

Skuteczne sposoby na czyste szyby w okresie zimowym

Zima to wymagająca pora roku, gdy chodzi o utrzymywanie szyb w czystości. Warto mieć takie akcesoria, które sprawią, że będzie można zapewnić sobie widoczność w czasie jazdy.

Dobra skrobaczka jest bardzo ważna

Kierowcy zmuszeni są do pozostawiania aut na świeżym powietrzu a wtedy będzie trzeba poradzić sobie między innymi z porannym oczyszczaniem szyb z lodu, śniegu a także szronu. Plastikowe skrobaczki mogą ulec odkształceniu przez co ich żywotność oraz skuteczność będzie niewielka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć dobrą fińską skrobaczkę, która jest wytrzymała, ma mosiężne ostrze.

Kupując skrobaczkę warto także zwracać uwagę na to, czy będzie mieć specjalne ząbki do czyszczenia piór wycieraczek a także gumową końcówkę do ściągania wody. Produkt, który ma te udogodnienia nie powinien być drogi do około 5 złotych. Znajdziemy także droższe kosztujące około 20 złotych szczotko – skrobaczki, które pozwolą usuwać również śnieg z karoserii samochodu.

Co zrobić, aby nie skrobać?

Przezorni zamiast skrobać szyby pewnie wolą kupić matę zabezpieczającą szybę przed szronieniem. To koszt mniej więcej 10 złotych.

Zamarznięte szyby zimą

Większa mata może chronić główną szybę, ale znajdziemy również takie rozwiązania jak maty na boczne szyby i lusterka, która całkowicie ochronią szyby, ale są także maty pokrywające całe auto a więc już określone jako pokrowce, które kosztują około 50 złotych. Dobrym wyborem będzie także odmrażacz, ten środek w areozolu skutecznie radzi sobie ze szronem i lodem, usuwa go z powierzchni szyb i zostawia je czystymi. Kosztuje do kilkunastu złotych.

Zimowy płyn do spryskiwaczy

Trzeba również pamiętać o tym, że zimą bardzo ważny jest płyn do spryskiwaczy. Zabrudzenia szyb to praktycznie codzienność w trakcie jazdy samochodem. Płyn o letnim przeznaczeniu będzie niestety zamarzał w temperaturach ujemnych a więc trzeba mieć zimowy odpowiednik. Na opakowaniu znajdziemy deklarację producenta co do tego w jakiej temperaturze płyn będzie sobie radził. Warto mieć w naszym kraju takie, które są do -20 stopni. Nie kupujmy płynów za 5 złotych w markecie. Dobry płyn to wydatek kilkunastu złotych a jakość będzie nieporównywalna.

Okres zimowy to również moment, gdy mamy problem z parowaniem szyb warto więc zdecydować się na specjalne płyny do szyb, które będą gwarantować ochronę przed parowaniem. Na sucho będzie można wykorzystywać między innymi gąbki obszyte irchą, która dobrze się sprawdzi i będzie można dzięki niej dość sprawnie oczyścić z pary własną szybę, dzięki czemu widoczność będzie lepsza.

Natalia Borycka

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również