img

Kiedy warto zdecydować się na polerowanie lakieru?

Jeśli lakier jest porysowany czy zmatowiały będzie to znak, że należy zadbać o wygląd swojego auta. Stosunkowo prostym sposobem na przywrócenie pierwotnego blasku powłoce lakierniczej będzie polerowanie.

Delikatne oblicze lakieru

O tym jak bardzo delikatna jest powłoka lakiernicza wie właściwie każdy kto ją przynajmniej raz zarysował. Do jej uszkodzenia będzie wystarczać jedno uderzenie kamieniem. Często lakier będzie się niszczył również dlatego, że nie otrzymuje odpowiedniej konserwacji. W trakcie czyszczenia nadwozia będzie trzeba je na początek bardzo dokładnie spłukać i wykonać mycie wstępne poprzez zastosowanie specjalnej piany aktywnej, która będzie gwarantować nam skuteczne mycie. Należy uważać, by między lakier i gąbkę nie dostał się kamień czy ziarenko piasku, ponieważ wtedy bez wątpienia dojdzie do porysowania takiegoż właśnie powierzchni. Sprawdzać się będzie między innymi delikatna mikrofibra. Mycie warto będzie wykonywać samodzielnie unikając mycia auta w automatycznych myjniach, które tak naprawdę będą skutecznie niszczyć nam lakier.

Polerowanie lakieru

Kiedy polerowanie ma sens?

Lakier samochodowy ma trzy warstwy. Pierwsza to podkład, potem lakier, który nadaje kolor, następnie zaś pojawia się jeszcze lakier bezbarwny jako ochronna warstwa. Głębokie uszkodzenia, które będą powstać między innymi po uderzeniu kamienia będą niemożliwe do usuwania poprzez polerowanie. Dlatego właśnie taka opcja ewentualnie będzie brana pod uwagę tylko w momencie, gdy zniszczenia są powierzchowne i naruszony zostaje tak naprawdę wyłącznie lakier bezbarwny, który ma nadawać połysk karoserii. Wtedy rzeczywiście wykonując polerowanie będzie można skutecznie odzyskiwać wygląd naszego samochodu.

Polerowanie ręczne czy maszynowe?

Obecnie polerowanie realizuje się albo maszynowo albo ręcznie. Niezależnie od wybrania sposobu, potrzebna będzie także dobra pasta polerska która charakteryzuje się odpowiednią granulacją i dzięki temu będzie nam gwarantować, że polerowanie da efekty. Jeśli chodzi o polerowanie będzie także potrzebny pad, który posłuży nam jako aplikator, a oprócz tego również można postawić na profesjonalną maszynę polerską. Jeśli ktoś pracuje na dużych powierzchniach, taka maszyna bez wątpienia będzie dla niego doskonała. Efekty wykonywanego polerowania bardzo szybko będą zauważalne.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również