img

Niewyłączone światła wewnętrzne samochodu - przyczyny i sposoby rozwiązania

Wsiadasz do samochodu na kolejną przejażdżkę i jesteś gotowy, aby ruszyć w drogę. Co więc zrobić, gdy wewnętrzne oświetlenie samochodu nie chce się wyłączyć i nie można jeszcze ruszyć w drogę? W niektórych przypadkach naprawa jest łatwa, a w innych może być konieczne poświęcenie kilku dodatkowych minut na rozwiązanie problemu. Tak czy inaczej, pozostawienie włączonego światła może rozpraszać uwagę i stwarzać zagrożenie, gdy próbujesz zobaczyć, co jest przed Tobą w nocy.

Najczęściej wewnętrzne oświetlenie samochodu jest włączone, ponieważ drzwi są otwarte. Może to być również usterka przełącznika elektrycznego. Nie należy jednak zapominać o możliwości, że przełącznik znajduje się w niewłaściwym miejscu z powodu błędu użytkownika.

W tym poradniku omówimy najbardziej prawdopodobne przyczyny usterki oświetlenia wnętrza. Przedstawiamy także najlepsze rozwiązania, które pomogą Ci szybko wrócić na drogę.

Spis treści pokaż Przyczyny nieprawidłowego działania wewnętrznej lampki samochodowej 1. Niedomknięte drzwi 2. Wadliwy przełącznik 3. Nieprawidłowe ustawienie przełącznika Naprawa nie wyłączającej się wewnętrznej lampki samochodowej 1. Wyreguluj przełącznik światła kopułkowego 2. Sprawdź przełącznik reflektorów 3. Sprawdź drzwi 4. Sprawdź okablowanie 5. Zwróć się o pomoc do specjalisty

Przyczyny nieprawidłowego działania wewnętrznych świateł samochodowych

1. Niedomknięte drzwi

Oświetlenie wnętrza samochodu jest podłączone do drzwi. W niektórych modelach światła są również podłączone do bagażnika. Gdy drzwi lub bagażnik zostaną otwarte, światła zapalają się. Gdy wszystko jest zamknięte, światła powinny być wyłączone.

Z tego powodu najczęstszą przyczyną świecenia się świateł są otwarte drzwi lub bagażnik. Na szczęście nie jest trudno zorientować się, które drzwi są otwarte, zwłaszcza w nowszych samochodach, które informują, które z nich należy zamknąć.

Jeśli masz pecha, może to być również wadliwy przełącznik drzwiowy, który powoduje, że samochód myśli, że drzwi są otwarte, nawet jeśli są zamknięte.

2. Uszkodzony przełącznik

Lampka kopułkowa w samochodzie ma ręczny przełącznik. Gdy jest on ustawiony na tryb automatyczny, wyłącza się, gdy drzwi są zamknięte, i pozostaje włączony, gdy są otwarte.

Istnieje jednak również ustawienie ręczne. Jeśli ustawić lampkę kopułkową w pozycji wyłączonej, nie będzie się ona włączać bez względu na to, co dzieje się z drzwiami. Z drugiej strony, lampkę kopułkową można ustawić w pozycji włączonej, dzięki czemu światła będą świecić w każdej sytuacji.

Istnieje również możliwość, że uszkodzony jest wewnętrzny przełącznik lampki. W przypadku przewodów biegnących do przełącznika zawsze istnieje możliwość wystąpienia usterki.

3. Nieprawidłowe ustawienie przełącznika

W niektórych modelach samochodów istnieje również możliwość sterowania światłami za pomocą przełącznika reflektorów. Zazwyczaj po lewej stronie kierownicy znajduje się ustawienie, które umożliwia ręczne włączanie świateł wewnętrznych. Jeśli to ustawienie zostało zmienione, może się zdarzyć, że światła wewnętrzne zostały włączone, gdy nie jest to konieczne.

Również w tym przypadku jest to prosta naprawa. Wystarczy zmienić ustawienie z powrotem na takie, jakie powinno być.

Jak naprawić wewnętrzne oświetlenie samochodu, które nie chce się wyłączyć

1. Wyreguluj przełącznik światła kopułkowego

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie przełącznika światła kopułkowego. W każdym modelu samochodu znajduje się jakiś rodzaj przełącznika światła kopułkowego. Jeśli przełącznik znajduje się na samej lampce, należy upewnić się, że jest w odpowiednim położeniu.

Zacznij od wyłączenia światła, aby sprawdzić, czy to działa. Następnie ustawić je z powrotem w pozycji automatycznej, aby zawęzić przyczyny problemu. Jeśli lampka jest ustawiona w pozycji włączonej, nie wyłączy się bez względu na to, co zrobisz.

2. Sprawdź przełącznik reflektorów

Jeśli światło kopułkowe można włączyć za pomocą przełącznika reflektorów, należy sprawdzić również jego ustawienia. Wykonać te same czynności, jak w przypadku przełącznika znajdującego się bezpośrednio na lampce kontrolnej.

Wyłączyć światło, aby upewnić się, że może ono działać. Następnie wyreguluj je z powrotem do ustawienia ręcznego, aby móc stwierdzić, gdzie leży problem. Jeśli wyregulowanie pokrętła nie spowoduje żadnej zmiany w wyświetlanym oświetleniu, oznacza to, że problem istnieje.

3. Sprawdź drzwi

Otwarte drzwi powodują, że światło pozostaje włączone, gdy nie powinno. Ta ważna funkcja bezpieczeństwa zapewnia, że nie odjedziesz z niezabezpieczonymi drzwiami. Aby rozwiązać ten problem, należy fizycznie sprawdzić wszystkie drzwi. Obejść samochód dookoła, aby upewnić się, że wszystkie drzwi są prawidłowo zamknięte.

Jeśli w bagażniku znajduje się również oświetlenie wewnętrzne, należy je również sprawdzić. Możesz otworzyć i zamknąć bagażnik, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

Niektóre nowsze samochody wyświetlają informacje o tym, które drzwi są otwarte. Ta funkcja diagnostyczna skraca czas potrzebny na znalezienie problemu.

Jeśli wszystkie drzwi i bagażnik są zamknięte, można pójść o krok dalej. Otwórz drzwi i ręcznie naciśnij przełącznik drzwi, oszukując system, że drzwi są zamknięte. Jeśli lampka się wyłączy, być może drzwi nie stykają się prawidłowo. Jeśli w przełączniku jest zbyt duży luz lub nie słychać jego kliknięcia, ta część może być uszkodzona.

W niektórych pojazdach po zamknięciu drzwi lampka oświetlenia wnętrza pozostaje włączona przez minutę. Aby wykluczyć to normalne działanie, należy uruchomić silnik samochodu, aby wymusić wyłączenie świateł.

4. Sprawdź okablowanie

Jeśli nie ma żadnych oczywistych przyczyn problemu, należy przyjrzeć się bliżej okablowaniu. Jeśli posiadasz instrukcję serwisową, być może będziesz w stanie zrobić to samodzielnie.

Należy prześledzić przewody od każdych drzwi do ramy pojazdu. Każdy z nich powinien kończyć się w wiązce przewodów znajdującej się za deską rozdzielczą. W tym miejscu znajduje się punkt styku, w którym łączą się one w jeden odcinek przewodów służących do zasilania świateł.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek fizyczne uszkodzenie któregoś z przewodów, należy je wymienić. Ponadto należy przyjrzeć się dokładnie wiązce przewodów, aby upewnić się, że nie ma żadnych uszkodzeń. W zależności od tego, jak dużo przewodów wymaga wymiany, naprawa może być nieco kosztowna.

5. Zwróć się o pomoc do fachowca

Jeśli masz problem z samodzielnym rozgryzieniem przewodów lub nie masz instrukcji serwisowej, z którą czujesz się komfortowo, powinieneś zwrócić się o pomoc do profesjonalnego mechanika. Mają oni większe doświadczenie w rozwiązywaniu tego typu problemów elektrycznych, więc możesz spać spokojnie, wiedząc, że urządzenie zostanie naprawione prawidłowo.

Do czasu wizyty u mechanika należy rozważyć wyjęcie żarówki z lampki kontrolnej. Pozostawienie włączonego światła przez cały czas powoduje rozładowanie akumulatora. Niektórzy wolą wyjąć bezpiecznik lampki, ale nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Bezpiecznik ten może sterować pracą kilku układów wnętrza, co może prowadzić do innych problemów.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również