img

Mycie samochodu zimą w 5 krokach

Mycie samochodu zimą wydaje się być dużym wyzwaniem. Jednak nie można tego odkładać do wiosny. Jak więc poradzić sobie z myciem przy niskiej temperaturze?

Dlaczego nie powinno się z tym czekać?

W okresie jesieni i zimy, gdy temperatura spada poniżej zera wielu kierowców rezygnuje z mycia samochodu. Zadanie to jest nie najprzyjemniejsze, ale nie warto odkładać go do czasu, gdy pogoda będzie już lepsza. Przede wszystkim błoto pośniegowe z solą drogową będzie działać niekorzystnie na naszą karoserię i może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni lakieru, przyśpieszy korozję blachy.

Także elementy wykonywane z tworzyw sztucznych będą w ten sposób niszczone. Warstwa brudu, które pokrywa lampy zatrzyma się i przez to również nasz samochód będzie gorzej widoczny na drodze i o tym, trzeba pamiętać, ponieważ może to powodować niebezpieczeństwa. W brudnym śniegu często znajdują się również drobinki piasku i bardzo możliwe, że właśnie w ten sposób może dochodzić do porysowania naszego samochodu.

Mycie krok po kroku

Ręczne mycie samochodu zimą to rzadko wybierane rozwiązanie. Dla własnego komfortu lepiej korzystać z takich opcji, które pozwolą na mycie bezdotykowe. Dlatego właśnie wykorzystuje się myjki ciśnieniowe, miękka szczotka na długim trzonku a także dwie szmatki z mikrofibry.

Mycie bezdotykowe

Do tego również profesjonalna chemia samochodowa, która jest przygotowana właśnie na okres zimowy. Na początek przed myciem trzeba opłukać karoserię. Potem będzie można rozpocząć używanie specjalnego środka do usuwania zabrudzeń, które są uciążliwe.

Dodatkowo myjemy auto bardzo dokładnie, staramy się cały lakier odpowiednio oczyścić. Gdy będzie to wykonane można wytrzeć wszystko do sucha. W okresie letnim będzie można zostawić auto do wyschnięcia na słońcu, jednak zimą kończy się to przymarznięciem zamków, dlatego auto musi być bardzo suche, by nie okazało się, że pojawia się lód i mamy problem z otwarciem samochodu.

O czym trzeba pamiętać?

W okresie zimowym trzeba pamiętać, że kluczowa sprawa dla mycia samochodu to temperatura otoczenia. Musimy wybrać takie miejsce, gdzie nie będzie spadków poniżej zera, ponieważ inaczej nie uda się osuszyć samochodu zanim zamarznie. W okresie zimowym nie myjemy silnika, ponieważ może to powodować problem z rozruchem, gdyż wilgoć, która dłużej się utrzymuje staje się niebezpieczna. Mycie samochodu zimą nie będzie łatwe, ale możliwe do wykonania i trzeba się postarać o to, by to wykonać. W ten sposób gwarantujemy sobie, że auto będzie czyste a karoseria utrzymana w dobrym stanie.

Natalia Borycka

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również