Nowoczesne samochody są naszpikowane zabezpieczeniami i systemami antykradzieżowymi. Kiedyś, aby podłączyć samochód do prądu, wystarczyło mieć śrubokręt, żyletkę i trochę wiedzy - teraz już tak nie jest.
Choć to dobry materiał telewizyjny, prawda jest taka, że kradzież samochodu wymaga dziś o wiele więcej wyrafinowania i technologii ze względu na zabezpieczenia antykradzieżowe wbudowane w każdy pojazd.
O ile jednak te zabezpieczenia antykradzieżowe są bardzo przydatne, aby utrzymać samochód na podjeździe, to gdy przestaną działać, możesz zostać bez dachu nad głową. Ale jak działają immobilizery silnika i klucze transponderowe, gdzie się znajdują i ile kosztuje ich naprawa?
Poniżej omówimy wszystko, co musisz wiedzieć, aby zdiagnozować i naprawić te kluczowe podzespoły. Po pierwsze, przyjrzyjmy się objawom, których należy szukać:
Najczęstszym objawem uszkodzenia immobilizera lub klucza transpondera jest symbol klucza na desce rozdzielczej oraz problemy z uruchomieniem silnika. Mogą również wystąpić trudności z odblokowaniem lub zablokowaniem samochodu oraz losowe włączanie się alarmu samochodowego.
Bardziej szczegółowa lista pięciu najczęstszych objawów uszkodzonego immobilizera lub klucza transpondera znajduje się tutaj.
Zawartość strony pokaż Objawy uszkodzonego immobilizera silnika lub klucza transpondera 1. Symbol kluczyka na desce rozdzielczej 2. Problemy z uruchomieniem samochodu 3. Problemy z odblokowaniem samochodu (Push Start) 4. Problemy z zablokowaniem samochodu (Push Start) 5. Włączanie się alarmu samochodowego (Push Start) Immobilizer silnika lub klucz transpondera Funkcja immobilizera silnika lub klucza transpondera Immobilizer silnika lub klucz transpondera Lokalizacja problemów z immobilizerem silnika lub kluczem transpondera Jak usunąć problem z immobilizerem lub kluczem transpondera?Uszkodzony immobilizer silnika lub klucz transpondera Objawy
1. Symbol klucza na desce rozdzielczej
Jeśli coś jest nie tak z systemem immobilizera, na desce rozdzielczej samochodu zapala się lampka ostrzegawcza. Ta lampka powinna zapalić się na 2-3 sekundy po włączeniu zapłonu, a następnie zgasnąć, jeżeli immobilizer nawiązał łączność z kluczykiem.
Jeśli lampka pozostaje zapalona, oznacza to, że problem dotyczy jednostki sterującej immobilizera lub klucza transpondera.
2. Problemy z uruchomieniem samochodu
O ile problemy z odblokowaniem lub zablokowaniem samochodu wskazują bezpośrednio na transponder kluczyka, o tyle problemy z uruchomieniem samochodu mogą być spowodowane albo immobilizerem silnika, albo transponderem kluczyka.
Jeżeli problem dotyczy immobilizera lub klucza transpondera, najprawdopodobniej zauważysz, że samochód uruchomi się na 2-3 sekundy, a następnie wyłączy się ponownie. Jest to częsty objaw problemu z immobilizerem.
Jeśli masz samochód z systemem push start, spróbuj nacisnąć przycisk uruchamiania pojazdu bezpośrednio za pomocą pilota. Może to zabrzmi dziwnie, ale jeśli problemem jest rozładowana bateria w pilocie, pojazd powinien się uruchomić po wykonaniu tej czynności. W ten sposób można też zawęzić źródło problemu, a więc jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron!
3. Problemy z odblokowaniem samochodu (Push Start)
Chociaż immobilizer nie współpracuje bezpośrednio z systemem immobilizera, problem może dotyczyć całego kluczyka samochodowego, co może powodować problemy z zamykaniem i uruchamianiem pojazdu.
Jednym z pierwszych problemów, jakie można zauważyć, gdy wystąpi problem z całym kluczem transponderowym, jest niemożność odblokowania samochodu i nie odblokowanie immobilizera.
Chociaż staje się to coraz większym problemem teraz, gdy pojazdy nie zawsze mają zamek w drzwiach zamykany na klucz, wiele pojazdów nadal oferuje oba te rozwiązania - trzeba tylko wiedzieć, jak rozebrać pilota, aby uzyskać dostęp do fizycznego klucza do drzwi.
Zanim jednak wezwiesz ślusarza, aby dostał się do Twojego pojazdu, spróbuj wymienić baterię w pilocie. Baterie te kosztują tylko kilka dolarów, a mogą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na ślusarzu!
RELATED: Jak samodzielnie przeprogramować piloty w domu
4. Problemy z zamykaniem samochodu (Push Start)
Podobnie jak problemy z odblokowaniem samochodu w przypadku wadliwego klucza transponderowego, prawdopodobnie wystąpią również problemy z jego zamknięciem za pomocą pilota.
Ręczne zamykanie drzwi będzie nadal działać, ale jeśli nie masz zamka w drzwiach z kluczem, a transponder klucza nie działa, nie będziesz mógł wrócić do samochodu!
RELATED: Jak odblokować i uruchomić samochód z uszkodzonym pilotem?
5. Wciąż włącza się alarm samochodowy (Push Start)
Jeśli po odblokowaniu samochodu i otwarciu drzwi włączył się alarm samochodowy, problem może leżeć po stronie kluczyka transpondera. Czasami kluczyk ten komunikuje się z samochodem, informując, że do pojazdu wsiada właściwa osoba.
W ten sposób, jeśli ktoś sforsuje zamek w drzwiach i wejdzie do środka, włączy się alarm, który może go odstraszyć. Oczywiście, jeżeli transponder nie działa, alarm może się włączyć, nawet jeżeli jesteś właściwą osobą!
Immobilizer silnika i funkcja klucza transpondera
Zarówno immobilizer silnika, jak i klucz z transponderem działają jako urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą, dzięki czemu nikt nie może ukraść Twojego samochodu. Działają one wspólnie, więc jeśli wystąpi problem z jednym z tych elementów, drugi nie będzie działał.
Klucz transponderowy ma unikatowy kod, który wysyła do immobilizera silnika. Gdy immobilizer otrzyma właściwy kod, wie, że odpowiednia osoba próbuje wsiąść do pojazdu lub go uruchomić. Jeśli kod nie jest zgodny, pojazd nie uruchomi się, a czasami może włączyć się alarm.
Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczenie pilota za pomocą etui blokującego sygnał. Wystarczy, że ktoś, kto ma spoofera, skopiuje sygnał z breloka i już jest tak, jakby miał kluczyk do Twojego pojazdu.
Lokalizacja problemów z immobilizerem lub kluczem transponderowym silnika
Immobilizer silnika i transponder kluczyka to w rzeczywistości dwa różne podzespoły. Odbiornik immobilizera jest zwykle umieszczony w kolumnie kierownicy, w pobliżu stacyjki. Klucz z transponderem jest dołączony do pilota.
W przypadku pojazdów z systemem uruchamiania przyciskiem, klucz z transponderem jest częścią klucza elektronicznego, który należy mieć przy sobie podczas uruchamiania samochodu. W przypadku pojazdów ze stacyjką bez funkcji "push start" klucz z transponderem jest przymocowany do tylnej części kluczyka wkładanego do stacyjki.
Jak usunąć problem z immobilizerem lub kluczem transponderowym?
W przypadku problemów z immobilizerem lub transponderem należy przede wszystkim wymienić baterię w pilocie. Dotyczy to wprawdzie tylko pojazdów z zapłonem push-start, ale problemy te występują znacznie częściej w przypadku tego typu układu zapłonowego.
Jeśli to nie rozwiąże problemu, prawdopodobnie trzeba będzie kupić nowy kluczyk u dealera. Jeśli problem w pojeździe dotyczy transpondera lub immobilizera silnika, konieczne będzie jego przeprogramowanie, dlatego nie można po prostu kupić nowego immobilizera lub kluczyka i oczekiwać, że wszystko będzie działać.
Może to być frustrujące, ale to dobrze. W przeciwnym razie złodziejom wystarczyłoby tylko to, aby ukraść Twój pojazd.