Dbanie o samochód jest tylko pozornie łatwe i nieskomplikowane. Przy zwyczajnym, rutynowym myciu pojazdu można na wiele sposobów uszkodzić lakier, tapicerkę lub jego delikatniejsze elementy. Czy odpowiednie utrzymywanie auta w czystości musi być więc skomplikowane? Niekoniecznie – warto jednak poznać kilka najczęstszych błędów, dość popularnie pokutujących jako „dobre rozwiązania”.
Gąbka - używać, czy nie używać?
Gąbki do mycia samochodów są dość popularne nawet w sklepach motoryzacyjnych. Reklamuje się je jako szczególnie delikatne i miękkie. Niestety, niesłusznie – każda gąbka ma pory, zbierające drobinki piasku i kurzu. W efekcie mycie samochodu gąbką jest jak peeling, tworzący drobne zarysowania na lakierze. Do mycia auta należy zawsze wybierać ściereczki z mikrofibry, a w trakcie mycia często płukać je w czystej wodzie.
Ptasie odchody
Pozostawione na lakierze ptasie odchody wżerają się w powierzchnię. Dlatego należy je usuwać możliwie najszybciej – nieusuwane, pozostawią po sobie odbarwione miejsca. Tu także sprawdzi się dyżurna ściereczka z mikrofibry.
Prawidłowe używanie myjki ciśnieniowej
Lanca myjki ciśnieniowej nie powinna nigdy znajdować się bliżej niż 10 cm od powierzchni mytej. Tej zasady trzeba przestrzegać szczególnie rygorystycznie, myjąc koła z czujnikami ABS. Choć bezdotykowe mycie jest bezpieczniejsze niż ręczne, nadal może uszkodzić lakier lub delikatne elementy konstrukcyjne. Warto pamiętać, że siłą czyszcząca jest tu duże ciśnienie wody.
Sucha i rozgrzana karoseria
Karoserii nie powinno się odkurzać suchą ściereczką, tak jak powierzchni mebli. Przy takich zabiegach powstają malutkie rysy, przekładające się na widoczne (z czasem coraz bardziej) zmatowienia. Niebezpieczne jest także woskowanie rozgrzanej karoserii lub nakładanie na nią innych pielęgnacyjnych preparatów. Wyschnięte w słońcu, pozostaną na karoserii jako widoczne plamy.
Domowe środki czyszczące
Produkty przeznaczone do mycia i pielęgnacji samochodów nie powstały wcale po to, by ich producenci mogli zarobić na naiwnych klientach. Są one dostosowane do lakierów i materiałów, z jakich wykonuje się poszczególne części pojazdów. Mycie lakieru płynem do naczyń poskutkuje jego zmatowieniem, co nigdy nie zdarzy się przy użyciu specjalnego szamponu. Podobnie częstym błędem jest stosowanie kremów do rąk lub innych kosmetyków natłuszczających do pielęgnacji skórzanej tapicerki. Takie zabiegi powodują jedynie szybkie odbarwienia. Zdecydowanie warto użyć profesjonalnych, sprawdzonych i polecanych preparatów.