img

Jakie są najlepsze marki opon 2020?

Opona jest wiernym łącznikiem między pojazdem a drogą, który albo się sprawdzi, albo zginie próbując, gdy warunki pogodowe się pogorszą, uderzy burza i pojawią się trudne drogi. Nie bądź facetem, który czeka, aż dojdzie do wybuchu, zanim zapyta, jakie są najlepsze marki opon.

W tym artykule wyjaśnimy różne rodzaje dostępnych opon, ich zawiłości, sposób działania, najlepsze marki opon i to, które z nich powinny być teraz na Twoim samochodzie.

Jeżeli szukasz najlepszej ceny, bezpłatnej dostawy, gwarancji na trwałość bieżnika i większej liczby opcji osiągów w każdym rozmiarze niż jakakolwiek inna marka opon, to powinieneś zwrócić uwagę na markę Goodyear. Wiem, że niektórzy nie zgodzą się ze mną co do tego, jak przystępna jest średnia cena opon Goodyeara, ale prawdopodobnie nie biorą pod uwagę faktu, że Goodyear oferuje bezpłatną wysyłkę i 30-dniowy test drogowy, co oznacza, że można zwrócić opony i otrzymać zwrot pieniędzy, jeśli nie spełnią oczekiwań.

Opony tej marki są zaprojektowane z myślą o trwałości, co tłumaczy ponadprzeciętną gwarancję trwałości bieżnika. Jak ocenić markę opon?

Porównuję opony w rozmiarach typowych dla samochodów ciężarowych, SUV-ów i samochodów średniej wielkości. Goodyear oferował najwięcej opcji o różnych parametrach i cenach. Na przykład Goodyear miał dziewięć różnych opcji dla opony o rozmiarze średniej szóstki (205/65 R16), w tym opony całoroczne, letnie, zimowe, terenowe, zapewniające efektywność paliwową i sportowe osiągi. Podczas gdy większość konkurentów miała maksymalnie sześć opcji.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest gwarancja trwałości bieżnika, która różni się w zależności od opony. Goodyear oferuje ponadprzeciętne gwarancje na żywotność bieżnika dla każdego typu opony, nie są one najwyższe, ale każda gwarancja jest powyżej średniej oferowanej przez inne marki. Niektóre opony zimowe nie mają gwarancji.

Moją ulubioną oponą Goodyeara jest Wrangler Radial All-Terrain All Season Tire. W przypadku opon Wrangler Radial nie ma kompromisów - masz wszystko, przyzwoitą trakcję na błocie, śniegu i możliwości transportowe, a do tego dobry przebieg paliwa i trwałość opony.

Podobają mi się opony Cooper Tires, które sprawiają, że czołowym markom trudno jest utrzymać się na szczycie, ponieważ ich opony kosztują znacznie mniej za oponę niż opony innych uznanych marek, przy czym poświęcają opcje wydajności i gwarancje trwałości bieżnika. Cooper Tires oferuje przystępne ceny za różne rozmiary i typy opon.

Jeśli weźmiesz pod uwagę przystępną cenę, liczbę opcji osiągów pasujących do popularnych rozmiarów opon oraz ponadprzeciętną gwarancję trwałości bieżnika, wartość opon Cooper Tire będzie się wyróżniać, nawet jeśli w niewielkim stopniu. Opcje osiągów, które można wybrać, są wspaniałe. Choć gwarancja trwałości bieżnika opon Cooper jest powyżej średniej, nie jest ona przekonująca.

Chociaż gwarancje przebiegu bieżnika opon firmy Hankook różnią się w zależności od opony, to oferują one najwyższą gwarancję przebiegu, ponadprzeciętny przebieg i niską średnią cenę za oponę. Poza ceną, największym zmartwieniem większości kierowców jest trwałość opon. Firma Hankook rozwiewa te obawy dzięki najlepszym w branży gwarancjom na żywotność bieżnika.

Wiem, że gwarancje na żywotność bieżnika są często skąpe, ale przebieg objęty gwarancją stanowi dobry wskaźnik oczekiwanej żywotności i trwałości tych opon. Najlepsza gwarancja firmy Hankook jest jedną z najwyższych, jeśli nie najwyższą w branży i wynosi 100 000 mil, podczas gdy w przypadku wielu innych marek średnia wynosi około 83 500 mil.

Najlepsze w oponach Hankook jest to, że za ich opony nie trzeba płacić wysokiej ceny. Z moich badań wynika, że średnia cena opon Hankook jest niższa tylko od ceny opon Cooper Tire, ale uważam, że doskonała gwarancja trwałości bieżnika opon Hankook jest warta swojej ceny.

Należy pamiętać, że każda gwarancja na żywotność bieżnika wymaga skrupulatnego śledzenia przebiegu, dokumentacji serwisowej i innych warunków, aby móc z niej skorzystać.

Założona przez braci Michelin, Edouarda i Andre Michelin, marka jest znanym producentem opon z Francji i jedną z najlepszych firm oponiarskich na świecie. Opony Michelin są znane z wysokiej jakości gumy, dzięki której pojazd nie zużywa paliwa i pewnie trzyma się drogi. Nic dziwnego, że dwie słynne organizacje wyścigowe, MotoGP i Le Mans, są głównymi użytkownikami tej opony.

Michelin oferuje różne opony do pojazdów, począwszy od motocykli, skuterów, samochodów, a skończywszy na rowerach. Opony Michelin do motocykli są znane ze swoich osiągów, jakości i trwałości.

Za najlepszą oponę Michelin uważam całoroczną oponę radialną Michelin LTX M/S2. Zużycie bieżnika tej opony jest bardzo powolne, a opona wydaje się być wiecznie trwała.

Założona w 1872 r. przez Giovanniego Battistę Pirelli w Mediolanie, Pirelli jest jedną z największych i najstarszych marek opon na świecie, zaraz za Goodyear, Michelin, Bridgestone i markami kontynentalnymi. Wielu kierowców zakłada, że opony tego producenta będą drogie, ponieważ są one najczęściej spotykane w super samochodach i słyną z wysokich osiągów, ale w rzeczywistości nie są tak drogie, jak można by się spodziewać i można je kupić do swojego SUV-a lub sedana. Ich opony mają doskonałą gwarancję trwałości bieżnika, a jedynym minusem jest to, że nie mają produktów pasujących do ciężarówek.

Podziwiam prowadzenie i doskonałą trakcję opony Pirelli Scorpion ATR All-Terrain Tire, która sprawia, że hamowanie i pokonywanie zakrętów jest płynniejsze.

Kolejna topowa firma produkująca opony, ale tym razem z Niemiec. Opony produkowane przez Continental plasują się tuż za oponami Goodyear, Michelin i Bridgestone. Mimo to firma produkuje pełną gamę opon OEM i zamiennych. Bezpieczeństwo, przyjazność dla środowiska i oszczędność paliwa to trzy elementy, które są brane pod uwagę przy produkcji opon Continental.

Poza oponami samochodowymi, firma jest również czołowym i wiodącym dostawcą samochodowych systemów bezpieczeństwa, elektroniki wewnętrznej, układów hamulcowych i innych części samochodowych. Siedziba główna amerykańskiego producenta opon znajduje się w Lancaster County, w stanie S.C.

Moją ulubioną oponą na zimę jest Continental Extreme Contact DWS06 All-Season Radial Tire, której prowadzenie i przyczepność na drodze daje pewność podczas jazdy.

Inna słynna marka opon o długiej historii, Dunlop, została założona pod koniec XVIII wieku przez Johna Boyda Dunlopa. Ponad 120 lat pionierskich innowacji i wyjątkowych sukcesów Dunlopa w zakresie opon sportowych sprawiło, że marka ta z mało popularnej stała się pierwszym wyborem większości kierowców i entuzjastów motoryzacji na całym świecie.

Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że Dunlop zajmuje czołową pozycję w opracowywaniu i stosowaniu innowacyjnych technologii w branży oponiarskiej. Ich opony poprawiają wyczucie drogi i sprawiają, że jazda jest wygodna dla osoby siedzącej za kierownicą.

Utrzymują bardzo rygorystyczne standardy produkcji i testowania opon, dzięki czemu zaufali im tacy producenci samochodów, jak Toyota, Chrysler, TVR, Nissan, Suzuki, Honda, Isuzu, Porsche, Lexus, Mercedes-Benz, Audi, AMG, Alfa Romeo, Kia, Mazda, Mitsubishi itp.

Jeżeli Twoje obecne opony generują dużo hałasu i wibracji, warto rozważyć oponę całoroczną Dunlop Grandtrek AT20 - 245/75R16 109S firmy Dunlop.

Chociaż w technologii opon dokonano wielu postępów, żywotność bieżnika jest nadal ograniczona i, jak można się spodziewać, będzie się różnić w zależności od typu pojazdu, rodzaju opon, warunków drogowych i pogodowych, konserwacji i agresywności jazdy. W ciągu całego okresu eksploatacji typowego samochodu opony trzeba będzie wymienić kilka razy, ponieważ nic nie trwa wiecznie.

Kiedy opony wymagają wymiany, zalecamy sprawdzenie, jakie opony są obecnie zamontowane w Twoim samochodzie i poznanie dostępnych opcji. W większości przypadków należy wybrać opony o podobnym indeksie prędkości i rozmiarze, co stare opony. Następnie można wykorzystać indeks prędkości jako minimalny wymóg, aby znaleźć modele, które wyróżniają się w ważnych dla nas obszarach, takich jak prowadzenie, hamowanie, komfort jazdy i hałas.

Opony całoroczne są przeznaczone dla kierowców, którzy potrzebują całorocznej trakcji, komfortowej jazdy i długiego zużycia bieżnika. Opony te są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu pasują do wszystkich modeli, od małych samochodów osobowych po pickupy i SUV-y. Wadą opon całorocznych jest to, że zazwyczaj nie mają one tak precyzyjnej przyczepności i prowadzenia jak opony wyczynowe.

Klasy prędkości: Brak, S (112 mph), T (118 mph)

Gwarancja zużycia bieżnika: Brak lub od 40 000 do 100 000 mil

Typowy rozmiar koła: od 14 do 18 cali

Opony te zapewniają całoroczną przyczepność i prowadzenie dostosowane do entuzjastycznej jazdy. Zazwyczaj mają wyższy indeks prędkości niż większość standardowych opon całorocznych i, zgodnie z oczekiwaniami, zapewniają lepsze hamowanie i prowadzenie niż zwykłe opony całoroczne.

Klasy prędkości: H (130 mph), V (149 mph)

Gwarancja zużycia bieżnika: Brak lub od 40 000 do 80 000 mil

Typowy rozmiar koła: od 15 do 20 cali

Samochody typu sedan lub sportowe są często wyposażane w całoroczne i letnie opony o ultra-wysokich osiągach w celu podniesienia klasy pojazdu. Opony całoroczne są specjalnie zaprojektowane, aby zapewnić czułe sterowanie i dobre prowadzenie na mokrej i suchej nawierzchni, ale komfort jazdy i zużycie bieżnika są często kompromisowe. Letnie opony UHP nie będą miały przyczepności na ośnieżonych lub oblodzonych nawierzchniach, ponieważ nie były przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach. Aby uzyskać przyczepność zimą, wersje całoroczne mogą pogorszyć przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni.

Typowy rozmiar koła: od 16 do 20 cali

Opony ciężarowe typu All-Terrain są przeznaczone do cięższych zastosowań i nadają się do jazdy po drogach utwardzonych oraz do lekkiego użytku terenowego. Bieżnik jest bardziej wytrzymały, aby zapewnić dodatkową trakcję na nieutwardzonych i zaśnieżonych drogach.

Typowy rozmiar koła: 15 do 20 cali

Wiele współczesnych opon wytrzymuje ponad 50 000 mil zanim się zużyją, co sprawia, że kontrole bezpieczeństwa są ważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ ciepło, wyboje, środowisko i zbyt niskie ciśnienie mogą osłabić opony przed upływem tego czasu. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zachować bezpieczeństwo opon i wydłużyć ich żywotność do maksimum.

Odpowiedzialny styl jazdy i właściwa konserwacja mogą zmaksymalizować przebieg kompletu opon. Wykonywanie comiesięcznych kontroli bieżnika może poinformować, kiedy opony wymagają wymiany, dużo wcześniej niż nakazują federalne wskaźniki zużycia bieżnika.

Najdroższą marką opon na rynku jest Michelin, średnio 217 dolarów za oponę na obręcze SUV-ów, 129 dolarów za oponę na obręcze sedanów i 263 dolarów za oponę na obręcze ciężarówek. Mimo imponującego asortymentu opon, większość z nich ma bardzo ograniczone rozmiary, co oznacza, że nie ma zbyt wielu opcji osiągów dla każdego rozmiaru opony, jak w przypadku większości marek. Ale jeśli chodzi o opony zimowe, Michelin jest najlepszą marką, jaką można dostać.

You May Also Like:

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również