img

Używany samochód – jak go odświeżyć?

Wnętrze używanego auta bywa czasami przesiąknięte różnymi zapachami lub nosi ślady użytkowania w formie plam czy zabrudzeń. Można jednak z pewnym nakładem pracy doprowadzić je do bardzo dobrego stanu. Jak to zrobić?

1. Wyprać tapicerkę

Palenie w samochodzie papierosów, przewożenie zwierząt, rozlane napoje i rozrzucone jedzenie... wszystko to z czasem kumuluje się, przez co używany samochód nie pachnie zbyt przyjemnie. Odpowiednie kosmetyki do tapicerki pozwolą pozbyć się plam i zapachów. Niezbędne będzie solidne mycie – z samochodu musimy wyciągnąć wszystko to, co się da, fotele, dywaniki, schowki. Dywaniki można niedużym kosztem wymienić na nowe, a siedzenia wyprać. Profesjonalne kosmetyki to najczęściej pianki, które krystalizują się po pewnym czasie od nałożenia. Można je wtedy łatwo usunąć odkurzaczem. Odplamiacze i inne środki do prania czasami odbarwiają tapicerkę, warto więc wypróbować je w niewidocznym miejscu, a potem wyprać całe wnętrze samochodu – nie tylko pojedyncze, zaplamione miejsca.

2. Wyczyścić kokpit i obicia

Kokpit w samochodzie jest narażony przede wszystkim na osadzanie się kurzu, ale także na promieniowanie UV. Warto więc wyczyścić go i zabezpieczyć specjalną pianką. Na rynku istnieje bardzo dużo różnorodnych preparatów do pielęgnowania kokpitu wykonanego z drewna, plastiku, tkaniny czy skór.

Odświeżenie środka samochodu

Aby wnętrze samochodu lśniło nowością i przyjemnie pachniało, trzeba także wyczyścić obicia. Istnieją specjalne szczotki i preparaty przeznaczone do tego celu, jednak można użyć też szamponu do prania tapicerki.

3. Użyć preparatów ozonowych

Ozonowanie jest bardzo skuteczną metodą, do której warto się uciec jeśli nic innego nie pomogło w usunięciu zapachów. Najlepiej zacząć od czyszczenia klimatyzacji – wymienić filtr na nowy, użyć pianki do zwalczania grzybów. Następnie trzeba będzie udać się do warsztatu lub nabyć urządzenie generujące ozon. Ozon jest związkiem utleniającym bez problemu wszelkie drobnoustroje, pyłki, grzyby. Dzięki temu pozbędziemy się ich na zawsze, a samochód będzie pachniał jak nowy. Generator ozonu to wydatek rzędu kilkuset złotych, dlatego większość osób decyduje się jednak na warsztat.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również