img

50 wskazówek, które sprawią, że Twoja wycieczka drogowa będzie łatwa

Kontrola samochodu przed podróżą

1. Wzrokowa kontrola samochodu pod kątem wszelkich oznak usterek

Przed wszystkim innym, powinieneś wizualnie sprawdzić swój samochód pod kątem wszelkich oznak problemów. Prawdopodobnie nawet nie zajmie więcej niż 5 minut, aby wizualnie przeskanować ciało pojazdu w poszukiwaniu śladów wgniecenia lub okien w poszukiwaniu zadrapań i znaków. Wszystko, co niezwykłe, że wyróżnia się powinny być oznaczone i sortowane przed podróżą.

2. Rozwiąż wszelkie lampki ostrzegawcze na desce rozdzielczej

Lampka kontrolna silnika na desce rozdzielczej służy do wskazania problemu awarii, a jeśli się zapali, należy go natychmiast rozwiązać. W takim scenariuszu, można uruchomić diagnostykę przez podłączenie skanera OBDII do Diagnostic Link Connector (DLC). Po uzyskaniu kodu błędu, będziesz wiedzieć, co jest przyczyną, że światło ostrzegawcze silnika sprawdzić, aby aktywować.

3. Słuchaj silnika

Na szczęście, można powiedzieć, czy silnik jest w dobrym stanie, zwracając uwagę na jego dźwięk. Wszystko, co musisz zrobić, to zaparkować samochód w cichym miejscu, wyłączyć radio i pozwolić silnikowi pracować przez co najmniej pięć minut. Kiedy silnik jest uruchomiony, skoncentruj się na dźwięku i jeśli usłyszysz coś dziwnego, jak hałas kliknięcia, należy zadzwonić do mechanika.

4. Zrób test drogowy i sprawdzić, czy nie ma żadnych dziwnych odgłosów w samochodzie

Następnie należy wykonać jazdę próbną po okolicy, aby upewnić się, że nie przegapiłeś niczego. Wystarczy jeździć z normalną prędkością przez kilka minut, słuchając dźwięku silnika. Ponownie, jeśli zauważysz jakieś dziwne odgłosy, należy skonsultować się z profesjonalnym technikiem samochodowym.

5. Wymień olej, jeśli to konieczne

Ponieważ będzie pokrycie wiele mil podczas podróży, ważne jest, aby zmienić olej, jeśli jest należny. Jeśli nie jesteś pewien, możesz sprawdzić instrukcję obsługi właściciela, aby potwierdzić częstotliwość wymiany oleju. Ponadto, byłoby mądre, aby nosić trochę dodatkowego oleju w bagażniku w przypadku osiągnięcia zalecanego przebiegu wymiany oleju podczas podróży.

6. Sprawdź inne płyny: hamulcowy, chłodniczy i do spryskiwaczy

To nie tylko olej silnikowy, który należy sprawdzić, ale także płyn hamulcowy, płyn do chłodnicy i spryskiwacz. Nie martw się, proces ten powinien zająć tylko kilka minut i można sprawdzić instrukcję obsługi samochodu, aby zidentyfikować przedziały. Większość ludzi na stacjach obsługi oleju będzie sprawdzić te płyny jako pro bono.

7. Upewnij się, że filtr powietrza nie jest zatkany

Mimo że filtr powietrza jest rzadko wymieniany, nie zaszkodzi sprawdzić jego stan przed podróżą. Aby to zrobić, musisz otworzyć airbox przymocowany do wlotu i sprawdzić filtr powietrza. W dobrym stanie filtr powietrza powinien być biały i czysty, bez śladów zanieczyszczeń. Jeśli jednak jest zbyt brudny, należy go wymienić.

8. Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane

O ile nie chcesz ryzykować wybuchu opony, nie ma powodu, aby jeździć na zbyt nisko lub zbyt mocno napompowanych oponach. Poza tym wpływa to negatywnie na zużycie paliwa. Ciśnienie powietrza można kontrolować za pomocą miernika do opon. Wskazówka: instrukcja obsługi lub oznaczenia opon określają, jakie ciśnienie jest potrzebne.

9. Sprawdzaj bieżnik opon

Jeśli nie wiesz, istnieje procedura znana jako "test grosza", który jest używany do sprawdzenia, czy opony są zużyte. Najwyraźniej umieszcza się grosik Lincolna w pozycji odwróconej do góry nogami pomiędzy bieżnikami opon i jeśli czoło Lincolna zostanie połknięte przez bieżnik, można jechać. Jeśli jednak widzisz czubek głowy Lincolna, oznacza to, że bieżniki opon są zużyte i konieczna jest ich wymiana.

10. Obróć opony, jeśli to konieczne

Chodzi o to, że rotacja opon gwarantuje ich równomierne zużycie podczas jazdy. Ponadto, wydłuża to żywotność opon. Większość producentów samochodów zaleca wymianę opon po przejechaniu od 5 000 do 8 000 mil. Jest to prawie taki sam przedział czasowy, jak w przypadku wymiany oleju. Należy pamiętać, że pojazdy z napędem na przednie koła wymagają częstszej rotacji opon niż pojazdy z napędem na cztery koła. Jeśli chcesz to zrobić, po prostu odwiedź najbliższy warsztat samochodowy.

11. Sprawdzić zaciski akumulatora i usunąć ewentualną korozję

Korozja na zaciskach akumulatora może mieć wpływ na działanie układu elektrycznego pojazdu. Co należy z tym zrobić? Wystarczy zidentyfikować miejsce korozji na zaciskach akumulatora i wyczyścić je kubkiem wody zmieszanej z 1 łyżką sody oczyszczonej. To działa jak magia! Następnie możesz spłukać to miejsce wilgotną szmatką. Nie zapomnij sprawdzić, czy paski akumulatora są dobrze zamocowane. Oczywiście, należy upewnić się, że samochód jest wyłączony.

12. W razie potrzeby wymień klocki hamulcowe

Podczas jazdy, aby posłuchać dźwięku silnika, powinieneś uderzyć w hamulce, aby sprawdzić, czy nie piszczy hałas. Oprócz piszczącego hałasu, klocki hamulcowe są zazwyczaj wymieniane co 50 000 mil. W każdym razie, zmiana klocków hamulcowych jest delikatna procedura i jeśli to musi być zastąpione, byłoby lepiej, gdyby porozmawiać z mechanikiem.

13. Sprawdź wycieraczki przedniej szyby

Nie chcesz iść na wycieczkę i dowiedzieć się, że wycieraczki są wadliwe, prawda? Skutecznym sposobem na sprawdzenie stanu wycieraczek jest spryskanie ich wodą lub płynem do spryskiwaczy i puszczenie wycieraczek. Jeśli zauważysz, że wycieraczki pracują wolno lub słychać odgłosy chrzęstu, czas wymienić wycieraczki. Inną metodą jest wzrokowe sprawdzenie wycieraczek pod kątem śladów pęknięć lub wygiętych ramek.

14. Sprawdź klakson i światła zewnętrzne

Ta część zajmie tylko minutę. Wystarczy włączyć wszystkie światła zewnętrzne (reflektory, kierunkowskazy i światła postojowe), aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Podczas gdy jesteś na to, zatrąbić klakson kilka razy też. Dodatkowo, nie przeocz światła tablicy rejestracyjnej, ponieważ w niektórych stanach można dostać pociągnięty i grzywny.

15. Modyfikuj wysokość siedzenia, oparcie i odległość

Podczas podróży, prawdopodobnie będzie siedzieć na długie godziny podczas jazdy. Oczywiście, jeśli nie dostosujesz fotela samochodowego do swoich preferencji, będziesz niewygodny podczas całej podróży. Dość często większość samochodów posiada przyciski pamięci, które mogą pomóc w automatycznej regulacji fotela do preferowanych ustawień po zmianie na inną pozycję.

16. Wyreguluj kierownicę i lusterka wsteczne

Podobnie jak w przypadku fotela kierowcy, nie powinieneś zapominać o pozycji kierownicy i lusterek bocznych. W większości pojazdów przycisk regulacji kierownicy znajduje się po prawej stronie kierownicy lub w otwieranej kolumnie. Z drugiej strony, przyciski regulacji lusterek wstecznych są łatwiejsze do znalezienia, ponieważ znajdują się obok kierownicy. Należy pamiętać o jednym ważnym szczególe: zawsze upewnić się, że kierownica lub lusterka boczne nie ograniczają widoczności.

17. Ocena stanu i napięcia pasów bezpieczeństwa

Tę część możesz zrobić sam: otwórz silnik i obserwuj paski osprzętu. Jeśli zauważysz jakieś pęknięcia lub błyszczące miejsca, to znak, że pasek powinien być wymieniony. Dodatkowo należy sprawdzić naciąg paska poprzez ściśnięcie go kciukiem lub palcem wskazującym i popchnięcie w górę lub w dół. W przypadku, gdy zaznaczysz więcej niż cal przestrzeni w pasie, należy go wymienić lub dokręcić.

18. Upewnij się, że Twoje dokumenty są aktualne

Czy Twoje ubezpieczenie jest aktualne? Co z twoim prawem jazdy? Ponieważ najprawdopodobniej będzie jazdy z państwa do państwa podczas podróży, musisz mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty podróży. Na pewno zostaniesz zatrzymany, więc licz się z tym.

19. Przygotuj zestaw awaryjny

Jako minimum, powinieneś mieć przy sobie zestaw awaryjny, który zawiera napompowaną oponę zapasową, żelazko do opon, lewarek, kable, zapasowe wycieraczki, odzież przeciwdeszczową, latarkę i flary drogowe. Mimo to, powinieneś zabrać ze sobą apteczkę, wodę, jedzenie, dodatkowe koce i power bank, aby pomóc Ci w przypadku, gdy utkniesz na pustkowiu.

20. Sprawdź, czy rury wydechowe działają prawidłowo

Oprócz wysadzenia dziury w kieszeni z powodu złej gospodarki paliwowej, uszkodzona rura wydechowa może spowodować, że zostaniesz zatrzymany w niektórych stanach. Aby uniknąć takich niedogodności, można zaparkować samochód, niech silnik działa i sprawdzić rurę wydechową dla dymu. Jeszcze lepiej, możesz pozwolić komuś innemu sprawdzić to za Ciebie, podczas gdy Ty naciskasz na pedał gazu.

21. Sprawdź gaśnicę

Większość ludzi nie myśli o tym, że potrzebuje gaśnicy, dopóki nie przyjdzie czas na jej użycie. Co więcej, w większości miejsc jesteś prawnie zobowiązany do posiadania gaśnicy w swoim pojeździe. Nie siedź tam i nie zakładaj, że gaśnica jest napełniona; sprawdź wskaźnik ciśnienia, aby poznać jej stan.

22. Zabezpiecz zapasowy klucz

To się zdarza; czasami ludzie przypadkowo zamykają klucze w swoich pojazdach lub tracą je w jakiś sposób, nie odzyskując ich. Niezależnie od tego, można nosić przy sobie zapasowy klucz, aby zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z próbami włamania się do samochodu. Ogólną zasadą jest, aby nie trzymać zapasowego klucza wewnątrz samochodu. Zamiast tego, noś go w specjalnej bransoletce z uchwytem na klucze, portfelu lub naszyjniku, a kiedy wrócisz do domu, możesz trzymać go w swoim pokoju.

23. Umyj samochód z zewnątrz

W przeciwieństwie do krótkiej przejażdżki do centrum handlowego, wycieczka drogowa narazi Twój samochód na wszelkiego rodzaju brud i kurz. Jeśli nie umyć swój samochód przed podróżą, prawdopodobnie nie znajdziesz wygodę, aby to zrobić później. Kolejna rzecz; dokładnie wyczyść okna, aby poprawić swoją widoczność.

Podczas gdy większość road tripperów będzie używać własnego samochodu do swojej wielkiej podróży, ci, którzy odwiedzają USA na wakacje, będą musieli wynająć samochód na swoją wycieczkę. W tym przypadku, ten ostateczny przewodnik po wynajmie samochodów pokazuje podróżnym wszystko, co muszą wiedzieć o wynajmie samochodów. Mogą oni poznać różne kategorie i rozmiary pojazdów, dowiedzieć się, jak działa ubezpieczenie i poznać tajniki oszczędzania na wynajmie.

Oblicz koszt gazu na wycieczkę

24. Użyj metody 4 kroków, aby obliczyć koszt gazu

Oto jak to idzie:

  • Zapisz współczynnik mil na galon swojego pojazdu.
  • Po drugie, użyj GPS lub Google Maps, aby obliczyć odległość, którą planujesz pokonać podczas podróży.
  • Następnie podziel całkowitą liczbę mil, które zamierzasz pokonać przez milę na galon, aby wiedzieć, ile paliwa będziesz potrzebować.
  • Na koniec, pomnóż całkowitą ilość galonów potrzebnych na podróż przez aktualną cenę paliwa.

Lista rzeczy do spakowania na wycieczkę drogową

25. Zestaw kosmetyków

Jeśli masz coś, bez czego nie możesz podróżować, wrzuć to do swojego zestawu do higieny osobistej. Na przykład, jeśli jesteś cukrzykiem, przynieś zastrzyki z insuliną w swoim zestawie do higieny osobistej. Podobnie, jeśli jesteś astmatykiem, nie zapomnij zabrać ze sobą inhalatora. W apteczce może się również znaleźć kilka rzeczy, takich jak leki na receptę, gotówka na wypadek nagłej potrzeby, krem przeciwsłoneczny, szczoteczka do włosów, pasta do zębów, chusteczki higieniczne, szczoteczka do zębów i karta ubezpieczenia medycznego.

26. Przedmioty różne

Poza zestawem do higieny osobistej, jest kilka różnych rzeczy, które powinieneś pamiętać, zwłaszcza jeśli będziesz w drodze przez długi czas. Na szczycie listy powinien znajdować się worek na śmieci, ponieważ nie chcesz, aby Twój samochód wyglądał jak chlew. Oprócz tego, można dodać chłodnicę samochodową, nóż kieszonkowy lub multi-tool i taśmy duct.

27. Zestaw podróżny

Zestaw komfortowy służy do pakowania przedmiotów, których prawdopodobnie nie potrzebujesz, ale mogą one ułatwić Ci życie na drodze. Na przykład, odkażacz do rąk, klapki, miętówki, błyszczyk do ust, dezodorant, okulary przeciwsłoneczne, poduszka podróżna, kubek do kawy, termos, butelka wody i torba na zakupy.

28. Pozostań w kontakcie i zapewnij sobie rozrywkę podczas podróży

Oczywiście, będziesz nosić smartphone, ale to będzie bezużyteczne, gdy zabraknie baterii. Jeśli to musi być napisane dla Ciebie, nosić ładowarkę do telefonu, baterię zapasową smartphone i power bank. Oczywiście, można również wrzucić przyzwoity aparat fotograficzny, aby uchwycić te piękne krajobrazy i przenośne urządzenie Wi-Fi, aby połączyć się online.

29. Małe akcesoria do podróży drogowych

To brzmi staroświecko, ale papierowa mapa może pomóc, gdy wszystko pójdzie na południe lub dotrzesz do punktu, w którym nie ma usług komórkowych. Inne przedmioty, które mogą pomóc; parasol, spray na robaki, notebook, dodatkowe ubrania i odświeżacz powietrza.

30. Spakuj się dla swojego zwierzaka

Jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy nie mogą podróżować bez swoich zwierząt, powinieneś dostać klatkę dla zwierząt, aby zapobiec zwierzęciu od rozpraszania cię podczas jazdy. Alternatywnie, możesz użyć przetestowanej w warunkach awaryjnych uprzęży do pasów bezpieczeństwa, aby zabezpieczyć swojego kota lub psa. Nie zapomnij również spakować leków przepisanych przez lekarza weterynarii, aby zapobiec chorobie lokomocyjnej zwierzęcia lub uspokoić niepokój. Poza tym, identyfikator na obroży lub mikrochip może pomóc w przypadku, gdy Twój zwierzak zgubi się podczas podróży.

31. Zabierz ze sobą zimowe akcesoria

Jeśli prognoza pogody mówi, że należy przygotować się na śnieg lub temperaturę poniżej zera, lepiej mieć przy sobie skrobaczkę do lodu, szczotkę do śniegu i łopatę do odśnieżania. Do tego możesz dodać rękawiczki, płyn niezamarzający i płyn do spryskiwaczy.

Pakowanie jedzenia na wyprawy drogowe

Przed podróżą:

32. Poszukaj w Internecie restauracji na swojej trasie

Wierzcie lub nie, ale są miejsca, w których można przejechać wiele kilometrów bez znalezienia restauracji przy drodze. Niemniej jednak, można użyć Google Maps i urządzeń GPS, aby znaleźć najbliższe restauracje, motele, garaże, sklepy spożywcze i parki na postój.

33. Zapakuj jedzenie do lodówki samochodowej lub przenośnej lodówki

Zamiast próbować jeść w restauracji, możesz przygotować jedzenie w domu i zapakować je do samochodowej chłodziarki lub przenośnej lodówki. Dzięki nowoczesnej technologii, możesz zapakować jedzenie na wiele dni w chłodziarce lub poniżej zera stopni w przenośnej lodówce. Możesz nawet wozić w bagażniku przenośną kuchenkę gazową, aby ugotować sobie jedzenie.

34. Podziel swoje opcje żywnościowe na podstawie składników odżywczych.

Może być łatwo utknąć na śmieciowym jedzeniu, gdy jesteś na wycieczce, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że większość przydrożnych restauracji jest ograniczona do fast foodów. W każdym razie, jeśli chcesz jeść dobrze zbilansowaną dietę, musisz pogrupować pakowane jedzenie w oparciu o składniki odżywcze; białko, węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze, owoce i warzywa. Po prostu nie jedz i nie jedź.

Podczas podróży:

35. Żywność proteinowa

Ponieważ wybierasz się na wycieczkę, najlepsze opcje to białka, które nie psują się łatwo. Kilka propozycji to: orzechy, nasiona, jajka na twardo, ser żółty, twarożek, białko w proszku, hummus, batoniki KIND, szarpanka (z kurczaka, wołowiny, ryby i indyka), tuńczyk w torebkach i masło z nasion.

36. Dieta owocowa

Pamiętaj, że niektóre owoce, takie jak awokado, banany czy winogrona mogą się szybko psuć, więc musisz je przechowywać w kontrolowanej temperaturze pokojowej. Nie mieszaj też różnych owoców w jednym pojemniku, jeśli nie chcesz, aby szybko się zepsuły. Jeśli jednak chcesz, aby owoce przetrwały dłużej podczas podróży, możesz wybrać pomarańcze i jabłka. Możesz też wybrać suszone i mrożone owoce lub batoniki owocowe, choć świeże owoce są lepszym rozwiązaniem.

37. Warzywa

Jeśli chodzi o warzywa, jest wiele opcji, które możesz rozważyć. Na przykład, możesz zdecydować się na sałatkę, sok warzywny lub pokrojone świeże warzywa z odrobiną guacamole, salsy lub hummusu. Dodatkowo, jeśli chcesz, aby warzywa przetrwały dłużej, możesz spakować liofilizowane warzywa lub sok warzywny w proszku.

38. Zdrowe tłuszcze

Dobrze zbilansowana dieta nie byłaby kompletna bez zdrowych tłuszczów. Zamiast jeść śmieciowe jedzenie ze zbyt dużą ilością cholesterolu, sięgnij po lepsze opcje zdrowych tłuszczów, takie jak awokado, paczka oliwek, nasiona chia i mielone nasiona lnu.

39. Węglowodany złożone

Węglowodany złożone dostarczają organizmowi energii i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Niektóre z pokarmów, które można spakować, które zawierają węglowodany złożone to: owies, popcorn, chleb (można zrobić kanapkę z sałatką), krakersy i pieczone ziemniaki. W przeciwieństwie do tego, węglowodany złożone mogą trwać dłużej niż warzywa i owoce.

40. Napoje

Jeśli nie nawodnić się, będziesz czuć się ospały podczas podróży. Jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, picie wystarczającej ilości wody pomaga zmniejszyć zmęczenie. Picie kawy podczas podróży jest również w porządku, ale nie przesadzaj z tym. Zbyt dużo kofeiny sprawi, że poczujesz się pobudzony i zmęczony. Nie wspominając o tym, że może to prowadzić do drżenia mięśni i nawodnienia. Na koniec, nie pij i nie prowadź samochodu.

Nie zapomnij:

41. Serwetki

Wiesz, kiedy coś jesz i twoje ręce stają się tłuste? Potem siadasz za kierownicą i robi się ślisko? Nie, nie musisz wycierać rąk w ubrania lub pokrowce na siedzenia; to obrzydliwe! Jednorazowa serwetka może zaoszczędzić ci kłopotu.

42. Mokre chusteczki

Chociaż mokre chusteczki mogą być używane jak serwetki do wytarcia rąk, są one lepsze do wycierania pokrowców na siedzenia, zwłaszcza jeśli masz dziecko lub zwierzę domowe. Kolejna rzecz; antybakteryjne mokre chusteczki są zazwyczaj najbardziej skuteczne.

43. Papierowe talerze i sztućce

Nie możesz spakować jedzenia i zapomnieć o papierowych talerzach i plastikowych sztućcach, prawda? Dobrą stroną papierowych talerzy jest to, że są utylizowane i nie musisz się martwić o ich czyszczenie po użyciu. Możesz też użyć nadających się do recyklingu talerzy i sztućców, aby zmniejszyć ilość odpadów środowiskowych.

Pomysły na rozrywkę podczas podróży drogowej

44. Zagraj w grę

Czasami, gdy robi się nudno podczas podróży drogowej, można grać kilka gier umysłowych z przyjaciółmi lub rodziną. Oto kilka pomysłów; ktoś nazywa przedmiot, a następna osoba nazywa inny przedmiot zaczynający się od ostatniej litery poprzedniego przedmiotu. Jeszcze lepiej, możesz zagrać w grę 20 pytań, w której próbujesz odgadnąć osobę, miejsce lub rzecz poprzez "tak" lub "nie" 20 pytań lub mniej.

45. Posłuchaj podcastu

Istnieją miliony podcastów dostępnych online, ale prawdziwym wyzwaniem jest znalezienie podcastu, który Ci się podoba. Niemniej jednak, istnieje wiele wspaniałych rekomendacji z aplikacji takich jak Spotify, Radio Public, TuneIn Radio i Apple Podcasts, gdzie można uzyskać dostęp do niektórych z najbardziej strumieniowych i krytycznie uznanych podcastów. Możesz nawet pobrać kilka odcinków podcastu w domu, aby uniknąć powolnych problemów z siecią podczas podróży.

46. Zatrać się w audiobooku

Podobnie jak podcasty, istnieje mnóstwo bestsellerowych audiobooków, takich jak Harry Potter, Pieśń lodu i ognia, Outlander, Kamienny materac i Becoming. Jeśli nie wiedziałeś, większość aplikacji do słuchania audiobooków, takich jak Audible, oferuje darmowy okres próbny przez pierwsze 30 dni od rejestracji. Podobnie, można zastąpić audiobook z audio nagrane stand-up komedii show, aby dać ci kilka śmiechu na drodze.

47. Zrób muzyczną listę odtwarzania

Jak mówią, muzyka jest pokarmem dla duszy i bez spójnej listy odtwarzania, to prawdopodobnie byłoby nudne road trip. Tak czy inaczej, możesz stworzyć swoją osobistą playlistę lub znaleźć najnowszy mix DJ-a online za pomocą aplikacji streamingowych. Inną opcją jest słuchanie radia i pozwolenie, aby to ono decydowało za Ciebie.

48. Oglądanie filmów i programów telewizyjnych

Ponieważ nie będziesz prowadzić cały czas, można znaleźć kilka filmów i programów telewizyjnych do oglądania, gdy wziąć długą przerwę. Ponadto, filmy i programy telewizyjne byłyby świetnym sposobem na zajęcie dzieci lub pasażerów. Cóż, nie trzeba nosić Bluray DVD już; wystarczy strumień przez Netflix lub Amazon Prime Video.

49. Przynieś książkę

Chcesz się rozproszyć, podczas gdy ktoś inny prowadzi samochód? Co powiesz na to, aby przeczytać powieść. Co więcej, są ludzie, którzy lubią czytać książki w starym stylu niż słuchanie audiobooka. Jeśli cokolwiek, to daje lepszą koncentrację. Jedynym minusem jest to, że nie można czytać podczas jazdy.

50. Pobierz gry na swój telefon

Większość ludzi obecnie spędzają większość czasu wpatrując się w ich smartfonów i tak, więc przynajmniej gry wideo na telefonie będzie można zachować rozrywkę, gdy internet jest w dół. Tylko pamiętaj, nie przesadzaj z tym, bo inaczej szybciej wyczerpiesz baterię.

Końcowe przemyślenia

Kilka wniosków przed wyruszeniem w podróż: Nie idź na kompromis w kwestii bezpieczeństwa. Innymi słowy, unikaj rozpraszania się, np. wpatrywania się w telefon za kierownicą, nadmiernej prędkości lub jazdy pod wpływem narkotyków i alkoholu. Jeśli czujesz, że jesteś zmęczony po długiej jeździe, nie ma wstydu w zatrzymaniu się i wyspaniu. Zazwyczaj dobrze jest zrobić sobie przerwę na rozciągnięcie się lub zjedzenie czegoś po 3 lub 4 godzinach jazdy bez przerwy.

Po drugie, nie wybieraj się na wycieczkę, jeśli nie wiesz, jak zmienić przebitą oponę. Ponadto, może być kilka martwych stref, gdzie nie znajdziesz żadnych pobliskich stacji benzynowych, więc byłoby mądre, aby oszacować, kiedy trzeba uzupełnić zbiornik. Wreszcie, nie zapomnij spakować dobrego poczucia humoru i jechać w miłym towarzystwie.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również