img

Jak przywrócić blask karoserii samochodu?

Ozdobą dla każdego auta będzie lśniący lakier. Utrzymanie go w dobrej kondycji nie będzie prostą sprawą. Z biegiem czasu, gdy działają czynniki atmosferyczne a auto będzie myte szczotkami trzeba powiedzieć, że obecnie auto będzie w coraz gorszym stanie. Powłoka lakiernicza będzie się składać z trzech warstw.

Jest tam warstwa standardowa stosowana przez producentów, podkład, dalej baza z odpowiednim kolorem i na koniec również element powłoki bezbarwnej, która będzie się charakteryzować połyskiem i ma zabezpieczyć karoserię przed uszkodzeniami. Z czasem warstwa lakieru zużywa się a po kilku latach pojawią się rysy oraz hologramy.

Po pierwsze, dokładne umycie samochodu

Jeśli chcemy poprawić wygląd własnego samochodu na sam początek trzeba będzie rezygnować z korzystania z myjni samochodowej. Po takim myciu auto jest teoretycznie czyste, ale dość często możemy zobaczyć, że pojawia się problem związany z tym, że są mikrorysy na takim aucie. Jeśli chcemy przygotować sobie doskonały wygląd samochodu należy zacząć od jego bardzo dokładnego mycia. Najlepiej używać do tego ściereczki z mikrofibrą zamiast gąbki, która może działać tak, że będą tam wnikać cząsteczki piasku i dlatego może dojść do zarysowania lakieru. Po myciu należy poczekać aż auto dokładnie wyschnie.

Pasty polerskie

Dobór odpowiedniej pasty – polerowanie

Zanim rozpoczniemy nakładanie wosku będzie trzeba lekko polerować powierzchnię przy użyciu odpowiedniej pasty. Dobór będzie zależeć od stopnia zużycia lakieru. Na rynku są preparaty, które mają różną formę gradacji i dlatego będzie można zagwarantować sobie, że lakier będzie w doskonałym stanie a wszystko co będzie wykonane będzie prowadzić do usunięcia rys, przy takich głębszych należy zdecydować się na zastosowanie specjalnej pasty, która ma wyższy stopień gradacji. Polerowanie może być wykonywane ręcznie, ale również będzie można wykonywać je z użyciem mechanicznej polerki o świetnej jakości działania.

Woskowanie

Zarówno proces polerowania jak i potem woskowania to praca, która będzie żmudna. Realizując ją będzie trzeba poświęcać na to wiele godzin, tak by karoseria wyglądała jak lustro. Kiedy auto jest wypolerowane realizuje się nakładanie wosku. Preparat nanosimy ruchem kolistym przez użycie specjalnej gąbki, która będzie lekko zwilżona.

Rozprowadzamy jak najcieńszą warstwę, by nie było sytuacji, w której będą na lakierze pojawiać się również smugi wyglądające niedoskonale. Przed woskowaniem warto przeczytać również etykietę, która znajduje się na wybranym przez nas preparacie.

Damian Kubik

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również