img

Porysowana karoseria – co można zrobić bez malowania?

Jeśli spod mijającego auta wyskoczy kamyk rysy są gwarantowane, jeśli dziecko na rowerze przytarło nam drzwi czy przypadkiem wózek od sklepu doprowadził do rys to niestety będzie trzeba pomyśleć o tym jak pozbyć się takich rys, które przypadkiem na samochodzie się pojawiły.

Najczęściej przyczynami rys na samochodzie będą kamienie, które wyskakują spod kół samochodów, które jadą z boku albo też przed nami. Nie muszą to być duże kamienie, ponieważ już drobinki piasku sprawią, że auto może zostać porysowane. Niekiedy nawet owad z grubym chitynowym pancerzykiem może uszkodzić lakier.

Czysto znaczy dobrze

Kluczową sprawą w dbałości o lakier będzie utrzymanie czystości. Karoseria nie będzie lubić brudu. Na masce, która jest czysta prędzej czy później mogą się pojawić odpryski czy wżery i trzeba na to zareagować. Dbanie o lakier zaczyna się od regularnego mycia. Warto samodzielnie to robić, może to być świetny sposób na relaks na świeżym powietrzu.

Auto warto myć specjalnie wybraną do tego gąbką, która będzie duża, miękka i ma małe oczka, tak by piasek i brud się tam nie dostawał. Poważniejsze zabrudzenia można traktować również środkami do usuwania owadów. Innych zabrudzeń pozbędziemy się przy użyciu glinki. Porcja kosztować będzie mniej więcej 30 zł.

Jak czyścić karoserie?

Cleanery do lakieru

Jeśli lakier jest matowy czy porysowany będzie można zająć się jego polerowaniem, do tego potrzebna będzie pasta polerska, miękką ściereczką rozprowadzamy jej drobne ilości, aż nie będzie widoczna. Jeśli ktoś nie chce dokonywać polerowania może wykorzystywać również cleaner. To specjalny środek, który będzie odpowiadał za bardzo delikatne polerowanie powłoki i w ten sposób będzie złuszczał warstwę lakieru, która jest już utleniona. To środek, który dokonuje polerowania bardzo delikatnie. Celener to również przygotowanie dla lakieru, jeśli ktoś chce położyć na nim wosk. Jeśli auto będzie ciemne można użyć politury, która doda lakierowi charakterystycznego mokrego wyglądu.

Głębsze ryski

Jeśli na aucie występują nieco większe rysy jednym rozwiązaniem będzie zastosowanie kredki woskowej. To rozwiązanie tymczasowe, które po jakimś czasie nie będzie zauważalne. Można także zdecydować się na lakier zaprawkowy. Według rozpoznania tego jak wygląda kod lakieru będzie można dokonać takiego malowania elementów, dzięki którym rzeczywiście kolor będzie idealnie oddany. Do małych uszkodzeń można używać wykałaczki albo pędzelka. Lakiery zaprawkowe można dostać także w formie niewielkiego pisaka. Co jakiś czas można dla ochrony własnego pojazdu zastosować specjalny wosk ochronny.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również