img

Usuwanie brzydkich zapachów i pranie tapicerki

Większość starszych samochodów nie pachnie zbyt ładnie, ale nie jest to spowodowane bynajmniej ich samym wiekiem. Za brzydki zapach odpowiedzialne są określone czynniki, które można skutecznie usuwać, poprzez właściwe czyszczenie tapicerki samochodu. Przynajmniej w większości przypadków.

Najczęściej chodzi tutaj po prostu o zabrudzoną tapicerkę i rozwijające się w niej roztocza, które powodują nieprzyjemny zapach.  W takim wypadku wystarczy gruntowne pranie tapicerki i samochód będzie pachniał nowością, ale zanim do tego dojdziemy, trzeba zająć się kilkoma innymi kwestiami.

Filtr kabinowy

Częstym powodem brzydkiego zapachu jest filtr kabinowy, czyli filtr filtrujący powietrze wpadające do kabiny pojazdu. Kiedy się zapycha, spada przepływ powietrza i zaczynają się rozwijać bakterie oraz grzyby. Prosta wymiana takiego filtra sprawi, że z miejsca samochód będzie lepiej pachniał. Równocześnie można wykonać czyszczenie wszystkich nawiewów. Wprowadzenie do nich specjalnej sondy pozwoli na wyczyszczenie rozwijających się tam grzybów i pleśni, które też są częstym źródłem brzydkiego zapachu. Skutecznym rozwiązaniem schowanych w zakamarkach nawiewów grzybów jest także ozonowanie całego pojazdu.

Jak rozpoznać zalany samochód

Auto po powodzi

Kolejna kwestia to zalanie samochodu. Po każdej powodzi na Zachodzie w naszych komisach pojawia się masa tanich i bardzo ładnych samochodów. Problem z nimi polega na tym, że były zalane. Na pierwszy rzut oka przejawia się to tym, że ich okna są zawsze uchylone i w środku wisi po kilka choinek zapachowych. Jest to efekt faktu, Iż samochody zalane w ten czy inny sposób zaczynają gnić od środka i jest to proces, którego niestety nie da się powstrzymać. Powoduje on zawsze bardzo nieprzyjemny zapach i nie poradzimy sobie z nim w żaden sposób. Takich pojazdów trzeba unikać.

Przygotowanie do prania i samo pranie tapicerki

Jeśli wykluczyliśmy wszystkie powyższe kłopoty, trzeba wziąć się za dokładne odkurzenie pojazdu na sucho. Jest to konieczne, by usunąć wszelkie pochowane resztki organiczne, których psucie się może powodować i zawsze powoduje powstawanie brzydkich zapachów. Warto jest, jeśli to możliwe, pozdejmować fotele i kanapy, by mieć idealny dostęp do wszystkiego.

Drugi cel to zdjęcie pyłu, który znajduje się na tapicerce. Taki pył jest problemem, ponieważ kiedy siego zmoczy, wsiąka głębiej w elementy kabiny i je plami. Kiedy już takiego pyłu się pozbędziemy, można przystąpić do czyszczenia za pomocą odkurzacza piorącego lub specjalnych środków, które najpierw rozpyla się na tapicerkę, a następnie zdejmuje odkurzaczem lub ściera.

Damian Kubik

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również