img

6 Objawy uszkodzenia świec zapłonowych (i koszt wymiany)

Czy zauważyłeś, że Twój silnik nie pracuje tak, jak powinien, a na desce rozdzielczej czasami pojawia się kontrolka silnika?

Przyczyną może być uszkodzona lub niesprawna świeca zapłonowa. Świeca zapłonowa jest bardzo ważnym elementem silnika i może być przyczyną wielu dziwnych objawów, a nawet uszkodzenia silnika.

W tym artykule dowiesz się, co to jest świeca zapłonowa i jakich objawów należy szukać podczas rozwiązywania problemów z silnikiem w związku z uszkodzeniem świecy zapłonowej. Uzyskasz także informacje o kosztach i sposobie wymiany świecy zapłonowej. Zacznijmy od objawów:

Najczęstszym objawem uszkodzonej świecy zapłonowej jest nieprawidłowy zapłon silnika i kontrolka "check engine" na desce rozdzielczej. Możesz również zauważyć nierówną pracę silnika na biegu jałowym, nierówne przyspieszenie i trudności z uruchomieniem samochodu rano.

Ze względu na znaczenie świec zapłonowych w silniku, może wystąpić wiele różnych objawów w silniku samochodu, gdy masz uszkodzone świece zapłonowe.

Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista 6 najczęstszych objawów uszkodzonych świec zapłonowych.

Spis treści show 6 Objawy uszkodzonych świec zapłonowych 1. Silnik nie strzela 2. Lampka kontrolna silnika 3. Nierówna praca na biegu jałowym 4. Powolne lub nierównomierne przyspieszanie 5. Trudny rozruch 6. Niska oszczędność paliwa Co to jest świeca zapłonowa? Położenie świecy zapłonowej Koszt wymiany świec zapłonowych

6 Objawy uszkodzenia świec zapłonowych

1. Niewypały silnika

Najczęstszym objawem uszkodzonych świec zapłonowych jest odczuwalny brak zapłonu w silniku. Niewypały mogą powodować nierówną pracę silnika na biegu jałowym, nierówną pracę przy przyspieszaniu i zmiany w zużyciu paliwa. Prawdopodobnie po pewnym czasie zapali się również kontrolka "check engine". Niewypały są wyczuwalne, ponieważ silnik prawdopodobnie pracuje nierówno, a dźwięk silnika może nie być taki jak dawniej.

2. Lampka kontrolna silnika

Gdy silnik ma przerwę w zapłonie, jednostka sterująca silnika często rozpoznaje przerwę w zapłonie i sprawdza, gdzie występuje przerwa w zapłonie, zapisuje ją jako kod usterki i zapala kontrolkę kontrolną silnika. Dlatego podczas rozwiązywania problemów z samochodem warto odczytać kody usterek za pomocą skanera OBD2.

RELATED: 6 przyczyn pojawiania się oleju na świecach zapłonowych

3. Nierówna praca na biegu jałowym

Gdy z powodu złych świec zapłonowych występuje niewypał, niespalone paliwo może oszukać czujniki O2. Czujnik O2 będzie wtedy regulował mieszankę paliwową i może dojść do ubogiej mieszanki. Może to spowodować nierówną pracę silnika na biegu jałowym i jeszcze więcej niewypałów w innych cylindrach.

Jak już wiesz, uszkodzone świece zapłonowe powodują przerwanie pracy cylindra, co może być szczególnie widoczne przy niskich obrotach, na przykład na biegu jałowym. Jeśli praca na biegu jałowym jest bardzo nierówna, a samochód brzmi jak traktor, to jest duża szansa, że masz uszkodzone świece zapłonowe.

4. Powolne/małe przyspieszenie

Ze względu na wspomniane wcześniej czujniki O2, możesz również uzyskać powolne i nierówne przyspieszenie z powodu przerwania ognia i ubogiej mieszanki. Często jest to odczuwalne przy gwałtownym przyspieszaniu, ale może być również odczuwalne przy wolniejszym przyspieszaniu. Jeśli świeca zapłonowa jest tak uszkodzona, że cylinder z uszkodzoną świecą w ogóle nie pracuje, można również odczuć różnicę przy jednym cylindrze mniej.

5. Trudny rozruch

Ze względu na znaczenie dobrej iskry w momencie rozruchu silnika, uszkodzone świece zapłonowe mogą uniemożliwić rozruch silnika lub spowodować bardzo długi czas rozruchu korbowego, zanim silnik się uruchomi. Jeśli przy próbie uruchomienia silnika czuć zapach niespalonego paliwa, należy sprawdzić świece zapłonowe.

6. Niska oszczędność paliwa

Z powodu nieprawidłowego zapłonu i regulacji czujnika O2, złe świece zapłonowe mogą powodować niską oszczędność paliwa. Najprawdopodobniej nie będzie to drastyczna różnica, ale może być, ponieważ niewypał może spowodować wiele problemów z mieszanką paliwową.

Jeśli zauważysz, że Twój samochód pracuje nierówno, a jednocześnie ma wysokie lub niskie zużycie paliwa, powinieneś sprawdzić świece zapłonowe.

Co to jest świeca zapłonowa?

Świeca zapłonowa jest elementem silnika, który zapala mieszankę paliwowo-powietrzną w cylindrze. Wtryskiwacze paliwa wtryskują paliwo do komory spalania, a następnie tłok spręża mieszankę paliwowo-powietrzną. Nadszedł czas, aby świeca zapłonowa zapaliła mieszankę paliwową w celu popchnięcia tłoków w dół w tym procesie. Jeśli wystąpi problem z iskrą, mieszanka paliwowo-powietrzna nie zostanie zapalona i będzie wydmuchiwana w postaci niespalonej przez rurę wydechową. Takie zdarzenie nazywane jest przerwą w zapłonie.

Być może już teraz rozumiesz, jakie znaczenie mają świece zapłonowe i dlaczego jest to bardzo ważna część silnika, którą należy utrzymywać w dobrym stanie.

Położenie świec zapłonowych

Świece zapłonowe znajdują się w głowicy cylindrów silnika, często pod pokrywą na górze silnika i pod cewką zapłonową.

W niektórych przypadkach mogą być one również umieszczone z boku głowicy cylindra, co utrudnia ich wymianę.

Koszt wymiany świec zapłonowych

Średni koszt wymiany świec zapłonowych wynosi od 40 do 600 dolarów, w zależności od liczby świec, które chcesz wymienić, modelu samochodu i kosztów robocizny. Każda świeca zapłonowa kosztuje od 10 do 30 USD, a robocizna od 20 do 500 USD.

Koszt wymiany świec zapłonowych różni się znacznie w zależności od modelu samochodu, który posiadasz. Świece zapłonowe kosztują od 20 do 100 USD za sztukę, w zależności od modelu i typu świecy zapłonowej. Koszt robocizny przy wymianie świec zapłonowych może wynosić 20-100 USD w przypadku 4-cylindrowego silnika samochodowego, ale do 1000 USD w przypadku silnika V8 lub innego silnika, jeśli są one źle umiejscowione.

Weźmy pod uwagę, że masz zwykłą świecę zapłonową, której cena wynosi 10 USD za sztukę, a w silniku V6 cena świec zapłonowych wyniesie 60 USD. Koszt robocizny różni się znacznie w różnych modelach samochodów. W niektórych samochodach można wymienić świece zapłonowe w ciągu 10 minut, a niektóre wymagają kilku godzin, aby wykonać pracę. Ale najczęstszy koszt robocizny przy wymianie świec zapłonowych wynosi około 50-150 USD dla większości samochodów.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również