img

Wlewasz za dużo oleju do silnika samochodu? (Oto co należy zrobić)

Kontrolka oleju silnikowego pojawia się na desce rozdzielczej, gdy jesteś w drodze na ważne spotkanie.

Kupujesz 2 litry oleju silnikowego i wlewasz go w całości do silnika. Sprawdzasz bagnet i uświadamiasz sobie, że przepełniłeś olej powyżej znaku MAX na bagnecie.

Co teraz zrobić? Czy mój silnik ulegnie uszkodzeniu z powodu zbyt dużej ilości oleju w silniku?

W tym artykule dowiesz się, co się stanie, jeśli przepełnisz olej silnikowy i co należy z tym zrobić.

Spis treści pokaż Co się stanie w przypadku przepełnienia silnika olejem? Przyczyny przepełnienia silnika olejem Objawy nadmiaru oleju silnikowego Jak usunąć nadmiar oleju silnikowego Ile oleju silnikowego należy wlać do mojego samochodu?

Co się stanie, jeśli przepełnisz silnik?

Przepełnienie silnika olejem silnikowym znacznie powyżej maksymalnego poziomu może spowodować poważne uszkodzenie silnika. Na szczęście nie ma potrzeby podejmowania działań, jeśli poziom oleju jest nieznacznie wyższy. Jeśli jednak poziom oleju jest o 0,3″ lub więcej wyższy od oznaczenia, należy spuścić część oleju.

W rezerwie oleju silnikowego znajduje się pewna ilość dodatkowego oleju, który kompensuje rozszerzanie się płynu w gorących warunkach. Dodanie dodatkowej pół kwarty nie spowoduje uszkodzenia silnika. Jednak większa ilość może być szkodliwa dla silnika.

Jeśli dodasz za dużo oleju, jego nadmiar trafi na wał korbowy, a ponieważ wał korbowy obraca się z dużą prędkością, olej miesza się z powietrzem i "napowietrza" lub spienia. Ta pienista konsystencja oleju działa jak zły środek smarny, a olej nie jest skutecznie pompowany. Z czasem silnik będzie pozbawiony odpowiedniego smarowania, a z powodu słabej pompy olejowej może się zablokować.

ZALECANE: Czy niewielkie przepełnienie może zaszkodzić automatycznej skrzyni biegów?

Przyczyny przepełnienia oleju silnikowego

Jeśli zauważyłeś, że poziom oleju silnikowego przekracza znak maksimum na bagnecie, mimo że jesteś pewien, że nie przepełniłeś silnika, istnieje ku temu jedna poważna przyczyna.

Jeśli jeździsz na krótkich dystansach, paliwo w komorze spalania powoli wypełnia miskę olejową silnika, co powoduje wzrost poziomu oleju.

Podczas jazdy na długich dystansach, gdy silnik staje się gorący, paliwo wyparowuje z oleju silnikowego. Można temu zaradzić, zabierając samochód na dłuższą przejażdżkę.

Jeśli poziom oleju jest znacznie powyżej znaku maksimum, zalecam wymianę oleju.

Objawy nadmiaru oleju silnikowego

Czasami nie wiadomo, czy to my sami, czy mechanik przepełnił olej silnikowy. Jeśli jednak wystąpią niektóre z poniższych objawów, istnieje ryzyko, że olej silnikowy jest przepełniony.

  • Wyciek oleju
  • Zapach spalenizny oleju silnikowego
  • Oznaki dymu w komorze silnika
  • Oznaki dymu z układu wydechowego
  • Silnik wydaje zbyt głośne dźwięki
  • Kontrolka ciśnienia oleju silnikowego na desce rozdzielczej

Jak usunąć nadmiar oleju silnikowego

Skoro już wiesz, że silnik jest wypełniony dodatkowym olejem, nadszedł czas, aby go spuścić. Można to zrobić na dwa sposoby: pierwsza metoda jest łatwa i mniej kłopotliwa. Wymaga ona użycia pompki ssącej, za pomocą której spuszcza się olej z króćca korka lub rurki bagnetu. Ta metoda nie wymaga podnoszenia samochodu, ale do wytworzenia podciśnienia potrzebny jest dopływ powietrza. Można użyć zarówno ręcznej pompy próżniowej, jak i automatycznej. Jeśli potrzebujesz ręcznego narzędzia do tych zadań, które jest również dobre do kilku innych rzeczy, sprawdź: Vacuum Fluid Extractor Pump Tank Remover Link do Amazon

Druga metoda jest tradycyjna i może być kłopotliwa. Wymagane narzędzia to klucz nasadowy i plastikowa miska olejowa. Podnieś samochód na pewną wysokość, a następnie przeczołgaj się pod nim i zlokalizuj korek. Umieść plastikową miskę olejową pod korkiem i odkręć korek, aż zacznie z niego kapać olej. Nie odkręcaj korka zbyt mocno i zdejmij tylko pewną ilość. Sprawdź ponownie za pomocą miarki poziomu oleju, aby upewnić się, że ilość oleju jest prawidłowa.

Uwaga: W niektórych pojazdach pod samochodem znajduje się pokrywa, którą trzeba zdjąć, aby dostać się do korka oleju.

ZWIĄZANE: Czy olej silnikowy należy sprawdzać na zimno czy na gorąco?

Ile oleju silnikowego należy wlać do mojego samochodu?

Większość silników wymaga od 3 do 8 kwarty oleju, ale zależy to od wielkości silnika. Na przykład jednostka czterocylindrowa będzie wymagała 3 kwarty oleju, podczas gdy większy silnik sześciocylindrowy może potrzebować około 6 kwarty oleju. Więcej informacji na temat pojemności oleju w silniku można znaleźć w instrukcji obsługi. Należy zawsze uważać, aby wlać odpowiednią ilość oleju.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również