img

Samochodowe walentynki czyli zestawy kosmetyków dla geeka motoryzacji

Pomysł na prezent dla miłośnika motoryzacji? Zestaw kosmetyków przydatnych w zimie!

Zima to trudny okres dla samochodu. Działają wtedy wyjątkowo nieprzyjemne czynniki zewnętrzne niszczące lakier i inne elementy samochodu. Pojazd należy zabezpieczyć zanim jeszcze zastanie nas zima. Naszymi największymi wrogami są temperatura w połączeniu z piaskiem i solą. Sprzymierzeńcami będą z kolei powłoki chemiczne nakładane na samochód.

Mycie

Pierwszym krokiem na drodze do zabezpieczenia samochodu jest jego dokładne umycie z wykorzystaniem specjalistycznych szamponów o właściwościach polerskich. Myjnie bezdotykowe to też dobre rozwiązanie, gdzie pod ciśnieniem można usunąć zabrudzenia. Na trudniejsze zabrudzenia rozwiązaniem są specjalne zmywacze, które usuną brud, ale nie spowodują zniszczenia lakieru.

Sprawdzenie stanu karoserii

Kiedy umyjemy dokładnie pojazd, trzeba zobaczyć, jaki jest stan jego karoserii, powłok lakierniczych. W czasie normalnego korzystania z samochodu nie zajmujemy się tym za często, ponieważ po prostu nie zwraca się na to uwagi. Teraz mamy samochód wyczyszczony i dobrze widać wszystkie rysy oraz odpryski. Mniejsze rzeczy pokonamy sami, większymi będzie musiał się zająć lakiernik.

Nakładanie wosku

Woskowanie nadwozia to bardzo ważna czynność w zimie lub jeszcze lepiej przed nią. Warstwa wosku zabezpiecza bowiem powłoki lakiernicze przed bezpośrednim kontaktem z czynnikami niszczącymi. Dzięki niej można także skuteczniej usuwać wszystkie zanieczyszczenia, a do tego poprawia się wygląd pojazdu. Istnieją również woski wypełniające rysy, ale nie są one zbyt skuteczne.

Wosk samochodowy

Wosk można nakładać na różne sposoby. Najpopularniejszą metodą jest nakładanie go na mokro w czasie ostatniego spłukiwania auta po myciu. Jest to umiarkowane trwała metoda. Lepsze jest nakładanie na sucho. Chociaż jest czasochłonne i wymaga na koniec polerowania, efekt jest znacznie lepszy. Woskowanie trzeba powtarzać co kilka tygodni.

Glinkowanie

Glinkowanie jest zabiegiem kosmetycznym, który obok mycia i woskowania zadba o jakość naszego samochodu. W czasie glinowania usuwa się substancje, które weszły głębiej w lakier, na przykład elementy asfaltu. Glinkowanie wygładzi lakier i sprawi, że łatwiej siego będzie czyściło i polerowało oraz zabezpieczy nas przed wżeraniem się brudu.

Glinkowanie prowadzi się w temperaturze pokojowej. Kiedy jest za zimno, można porysować lakier. Zabrudzoną glinkę należy często płukać. Auto glinkujemy tak długo w podejrzanych miejscach, aż glinka nie zacznie się po nich przesuwać bez żadnego tarcia.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również