img

Ile kosztuje wymiana oleju?

Wymiana oleju jest regularną częścią konserwacji samochodu. Podobnie jak w przypadku wymiany filtra powietrza, te proste czynności muszą być wykonywane regularnie, aby silnik pracował jak najlepiej. Wymiana oleju pozostawia jednak kierowcom wiele pytań. Na przykład, być może zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana oleju.

Chcesz nie tylko wiedzieć, ile kosztuje wymiana oleju, ale także co wpływa na tę cenę. W tym przewodniku przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o typowej cenie wymiany oleju. Omawiamy także opcje dotyczące rodzaju oleju i wskazujemy miejsca, w których najlepiej przeprowadzać tę czynność serwisową.

Spis treści show Ile kosztuje wymiana oleju? Czynniki decydujące o koszcie wymiany oleju 1. Typ oleju silnikowego 2. Wielkość silnika 3. Lokalizacja serwisu Częstotliwość wymiany oleju

Ile kosztuje wymiana oleju?

Wymiana oleju nie jest droga, niezależnie od tego, czy wykonuje się ją samodzielnie, czy oddaje pojazd do warsztatu. Ogólnie rzecz biorąc, za większość wymian oleju trzeba zapłacić od 20 do 120 USD. Koszt zależy od rodzaju stosowanego oleju, ilości potrzebnego oleju i miejsca, do którego oddaje się pojazd.

Ten niewielki koszt jest niczym w porównaniu z wydatkami, jakie można ponieść, zaniedbując regularną konserwację silnika. Jeśli wymianę oleju przeprowadza się samodzielnie, wydatki pozostają na bardzo niskim poziomie. Wyłożenie tej minimalnej kwoty już teraz zmniejsza prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia poważnej naprawy silnika w późniejszym czasie. Regularną wymianę oleju należy traktować jako polisę ubezpieczeniową, dzięki której nie trzeba martwić się o wymianę lub naprawę silnika.

Czynniki decydujące o koszcie wymiany oleju

1. Rodzaj oleju silnikowego

Rodzaj używanego oleju ma ogromny wpływ na całkowity koszt. Ogólnie rzecz biorąc, do wyboru są cztery rodzaje oleju. Olej konwencjonalny jest najbardziej podstawowym i tradycyjnym rodzajem oleju. Jest on najtańszy i powstaje w wyniku zwykłej rafinacji ropy naftowej.

Olej w pełni syntetyczny wykorzystuje ropę naftową, która została poddana rafinacji, ale także oczyszczeniu i destylacji. Do tej bazy dodawane są materiały produkowane chemicznie, takie jak preparaty naftowe. Olej syntetyczny jest uważany za środek smarny wyprodukowany przez człowieka, który zapewnia najlepszą ochronę silnika. Jest to jednak także najdroższa opcja. Nowe pojazdy i te z silnikiem turbo odnoszą największe korzyści z tych olejów.

Mieszanka olejów syntetycznych łączy właściwości oleju syntetycznego i konwencjonalnego. Dzięki takiej formule może on zapewnić wiele korzyści płynących z zastosowania oleju syntetycznego, ale nie wiąże się z tym zbyt wysoki koszt.

Wreszcie, olej o wysokim przebiegu to typ oleju stosowany w silnikach, które mają przebieg 75 000 mil lub więcej. W jego składzie znajdują się dodatki zmniejszające tarcie i korozję. Typowy olej wysokomilionowy może być syntetyczny, mieszany lub konwencjonalny, ale zawsze ma dodatkowe właściwości.

RELATED: Olej konwencjonalny vs syntetyczny Mieszanka vs olej pełnosyntetyczny (który wybrać?)

2. Wielkość silnika

Koszt wymiany oleju zależy w dużej mierze od tego, ile środka smarnego jest potrzebne. W przypadku większego silnika trzeba będzie zużyć więcej oleju niż w przypadku mniejszego.

Większość silników czterocylindrowych zużywa około pięciu kwarty oleju. Ponadto silnik sześciocylindrowy często mieści sześć litrów, a ośmiocylindrowy - do ośmiu litrów oleju silnikowego, w zależności od typu silnika.

Ogólnie rzecz biorąc, większość profesjonalnych usług wymiany oleju obejmuje pięć litrów oleju. Jeśli potrzebna jest większa ilość, trzeba będzie za nią dodatkowo zapłacić.

3. Lokalizacja serwisu

Koszty różnią się znacznie w zależności od miejsca, do którego zabierzesz swój samochód. Można to zrobić w domu, u lokalnego dealera, w warsztacie samochodowym lub w jednym z punktów Fast Lube.

Najtańszym rozwiązaniem jest samodzielna wymiana oleju. Trzeba jednak dysponować odpowiednią wiedzą, aby wykonać to zadanie w domu. Do wykonania tej pracy wystarczy kilka narzędzi i niezbędne materiały. W przypadku samodzielnej wymiany oleju zaleca się również jednoczesne wykonywanie innych czynności konserwacyjnych. Należy pamiętać o wymianie filtra oleju i szybkim przeglądzie pojazdu, aby upewnić się, że nic innego nie wymaga uwagi.

Profesjonalna wymiana oleju kosztuje więcej, ale można zaoszczędzić, wybierając miejsce, do którego się udajemy. Jeśli zabierzesz swój pojazd do lokalnej stacji benzynowej, wydasz mniej niż w serwisie. Jednak mechanicy nie mają takiego samego doświadczenia w pracy z pojazdem. W rzeczywistości nierzadko zdarza się, że odkręcają korek miski olejowej lub powodują inne uszkodzenia.

Nie musisz jednak wymieniać oleju w serwisie, jeśli nie masz na to umowy. Są to często najbardziej kompleksowe usługi związane z wymianą oleju, obejmujące także inne czynności, takie jak uzupełnienie innych płynów, przegląd hamulców i sprawdzenie ciśnienia w oponach. Może się okazać, że te inne usługi są na tyle korzystne, że warto ponieść dodatkowe koszty.

RELATED: Jak wymienić olej w samochodzie (5 prostych kroków)

Częstotliwość wymiany oleju

W każdym pojeździe ważne jest, aby olej był wymieniany w odpowiednich odstępach czasu. Zalecenia mogą się jednak różnić w zależności od roku, marki i modelu pojazdu. Zalecenia te można znaleźć w instrukcji obsługi lub uzyskać od lokalnego dealera. Ogólnie rzecz biorąc, odstępy między przeglądami są ustalone na 5 000, 7 500 lub 10 000 mil.

Na częstotliwość wymiany oleju mają również wpływ warunki jazdy. Jeśli mocno eksploatujesz silnik samochodu, może on wymagać bardziej regularnej wymiany oleju. W wielu przypadkach regularne holowanie, jazda w ekstremalnych temperaturach (gorących lub zimnych) oraz częsta praca na biegu jałowym mogą powodować większe zużycie silnika. Silnik jest także bardziej eksploatowany podczas jazdy w mieście niż na autostradzie.

Przestrzegając zaleceń producenta, zapewniasz silnikowi optymalną pracę. Olej syntetyczny wystarcza na dłużej niż olej konwencjonalny, co dodatkowo pomaga chronić ważne elementy silnika. Bez względu na rodzaj używanego oleju, ważne jest, aby regularnie wymieniać olej, aby zapewnić maksymalne smarowanie wewnętrznych elementów silnika. Jeśli części będą się ocierać i powodować tarcie, może dojść do poważnego uszkodzenia silnika. Problem ten prowadzi do bardziej kosztownych napraw w przyszłości.

RELATED: 10 najlepszych syntetycznych olejów silnikowych w 2021 r.

Robert Mierzwa

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również