img

Jak usunąć rysy powstałe po czyszczeniu auta w myjni automatycznej?

Szczotki obrotowe do myjni automatycznej mogą spowodować więcej szkód niż pożytku. Ewentualne uszkodzenia będzie można usuwać samodzielnie przez zastosowanie polerowania powierzchni samochodu z użyciem polerki mechanicznej albo też przez polerowanie ręczne samodzielne realizowane.

Myjnia czyszcząca czy niszcząca?

Jeszcze kilkanaście lat temu była prawdziwa moda na mycie samochodów w myjniach automatycznych. Nikt jednak nie zdawał sobie sprawy z tego, że takie mycie niszczy karoserię. Oczywiście dużo zależy jakie szczotki będą użyte, siła z jaką takie szczotki pracują jest bardzo duża i skuteczność w usuwaniu zabrudzeń jest duża, jednak z drugiej strony po jakimś czasie takiego mycia będą się pojawiać na powierzchni lakieru zaokrąglone rysy, widoczne szczególnie pod światło.

Detailerzy nazywają te zarysowania jako swirle&apos. A co stanie się w momencie, gdy dostanie się tam ziarenko piasku? Takie szczotki wtedy doprowadzą do powstania zdecydowanie głębszych rys, szczególnie, że szczotki będą się poruszać z bardzo dużą prędkością. Podane przykłady oczywiście nie znaczą, że wszystkie automatyczne myjnie są złe. Niektóre z nich przygotowaną mają włosie ze spienionego polietylenu a więc gąbki, która minimalizuje ryzyko pojawienia się rys.

Pasta polerska metodą na zarysowania

Jeśli w czasie mycia powstały na samochodzie rysy będzie trzeba zastanowić się nad tym jak będzie można je pokonać, są na to dwa sposoby.

Myjnie automatyczne

Można się decydować na polerowanie ręczne oraz maszynowe. Pasta polerska nakładana ręcznie i następnie polerowania wymaga odpowiednich umiejętności i poświęcenia sporej ilości czasu, ponieważ takie polerowanie jest co do zasady kłopotliwe i zajmujące. Efekty będzie można uzyskać najlepsze w przypadku niewielkich zarysowań. Do aplikacji pasty wykorzystuje się specjalny pad polerski, który może poprawić efektywność takiego ręcznego polerowania.

Polerowanie maszynowe

Drugi sposób na usunięcie rys to polerowanie maszynowe. W tym wypadku proces będzie podobny, jednak zamiast pada będzie używać się specjalnej maszyny polerujące. Proces jest bardzo podobny, jednak stosuje się tutaj maszynę z miękką gąbką i takie polerowanie będzie dokładniejsze. Cena takiej maszyny to mniej więcej około 250 złotych. Decydując się na automatyczne mycie należy być świadomym, że auto może być uszkodzone. Należy zwracać uwagę na to jaki jest stan takich szczotek, którymi będzie wykonywane mycie. Czasem może się okazać, że jedno mycie samochodu na niewłaściwej myjni i auto będzie już porysowane.

Damian Kubik

Redakcja ecoparts.pl

Zobacz również